Gorzki smak wzmaga apetyt i wspomaga proces trawienia
dodano: Czwartek, 20 Styczeń 2011, 11:28:12
Dotychczas sądzono, że receptory w jamie ustnej odpowiedzialne za odbieranie gorzkiego smaku pełnią funkcję ochronną przed zjedzeniem czegoś trującego i powstrzymują apetyt. Eksperyment z udziałem myszy wykazał jednak coś innego.
ZGN-433 - nowy amerykański pomysł na walkę z otyłością
dodano: Środa, 19 Styczeń 2011, 11:30:30
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że udało im się wyprodukować pierwszą pigułkę odchudzającą, która faktycznie działa i jest bezpieczna. Czy wkrótce nowy lek trafi do zmagających się z nadmiarem kilogramów pacjentów?
Facebookowy lincz nietrzeźwych kierowców
dodano: Środa, 19 Styczeń 2011, 10:12:41
Władze kalifornijskiego miasta Huntington Beach proponują dość kontrowersyjne rozwiązanie mające na celu karanie pijanych kierowców. Mieliby oni być publicznie zawstydzani poprzez opublikowanie ich zdjęć na specjalnym profilu w serwisie Facebook.
Wieprzowina w mięsie wołowym i parówki cielęce z kurczaka...
dodano: Wtorek, 18 Styczeń 2011, 14:32:22
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził ostatnio kontrolę produktów spożywczych dostępnych w polskich sklepach. "Pod lupę" wzięto 5,5 tysiąca partii przetworów owocowych, mięsa i nabiału. 5% produktów okazało się sfałszowanych.
Dylematy na śniadanie
dodano: Wtorek, 18 Styczeń 2011, 11:27:19
Dietetycy przekonują nas, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i pod żadnym pozorem nie powinno być pomijane. Faktycznie, śniadanie daje nam energię niezbędną do rozpoczęcia dnia, jednak jeśli jest zbyt obfite - może prowadzić do otyłości...
Świadomość zjadanych kalorii
dodano: Wtorek, 18 Styczeń 2011, 10:03:04
Jednym z pomysłów na walkę z otyłością miało być obowiązkowe opisywanie produktów spożywczych pod względem składu i wartości kalorycznej, np. w sieci restauracji Mc Donald`s. Okazuje się, że taka metoda nie koniecznie wpływa na zachowania konsumentów.
Czy wypalenie jednego papierosa może wywołać raka?
dodano: Poniedziałek, 17 Styczeń 2011, 12:01:00
Amerykańscy naukowcy odkryli, że dym papierosowy może powodować uszkodzenia DNA, grożące rozwojem raka już po kilku minutach, a nie latach jak sądzono dotychczas. Diol-epoksydy uszkadzające DNA są u palaczy wykrywane we krwi tuż po wypaleniu papierosa...
Związki chemiczne a ryzyko rozwoju otyłości i cukrzycy
dodano: Poniedziałek, 17 Styczeń 2011, 10:50:16
70% przypadków cukrzycy i otyłości to skutek nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej, ale jak wytłumaczyć cukrzycę u osób wysportowanych i szczupłych? Dużą rolę może odgrywać tu ekspozycja na niektóre związki chemiczne, np. dym papierosowy.