Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Ruszyła właśnie VII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", która w tym roku przebiega pod hasłem "Wygraj z zawałem". Jej inauguracją była konferencja prasowa, która odbyła się 22 września w Warszawie.
Podczas spotkania kardiolodzy alarmowali, że choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów na świecie mimo, że w 80% można im zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę oraz zdrowy styl życia.
Obecnie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego każdego roku umiera 17,2 mln ludzi na całym świecie. W Polsce odpowiadają one za 48% wszystkich zgonów. Co roku zawał dotyka 100 tysięcy Polaków, z czego dla 35 tysięcy pacjentów kończy się on zgonem.
50% zgonów z powodu zawału dotyczy osób w wieku produkcyjnym, a nie jak się powszechnie uważa - osób starszych. To właśnie z tego powodu mają one ogromne konsekwencje ekonomiczne - straty związane z mniejszą wydajnością w pracy ludzi po przebytym zawale są aż o 400% wyższe niż koszty ich leczenia.
Specjaliści podkreślają, że zawał serca przychodzi wprawdzie nagle i niespodziewanie, jednak czynniki, które wpływają na jego ryzyko pojawiają się już dużo wcześniej. Jest ich wiele, ale do najważniejszych należy tylko sześć:
- palenie papierosów
- nadciśnienie
- nadwaga i otyłość
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej - cukrzyca
- zaburzenia gospodarki lipidowej - wysoki poziom cholesterolu
- siedzący tryb życia
Ryzyko zawału dotyczy milionów Polaków - aż 9 milionów osób ma nadciśnienie, 16 milionów - nadwagę i otyłość, 16 milionów - zbyt wysoki poziom cholesterolu, 2 miliony cukrzycę, a 10 milionów pali papierosy. Tymczasem u osób, których dotyczy kilka z tych czynników, np. nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu oraz palenie papierosów - ryzyko zawału rośnie aż 16-krotnie.
Celem tegorocznej edycji akcji "Server dla Serca" jest zapoznanie społeczeństwa z czynnikami ryzyka zawału, nauczenie właściwej reakcji, gdy rozpozna się jego objawy u siebie lub kogoś z otoczenia, a także pokazanie, że po zawale można cieszyć się pełnią życia, jeśli przestrzega się zaleceń lekarza.
W ramach kampanii w okresie od 22 września do 21 października mobilna, kardiologiczna poradnia Server odwiedzi 14 polskich miast. Ich mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu. Osoby, u których stwierdzone zostaną znaczne nieprawidłowości, przejdą dodatkowe badania EKG, będą także mogły skorzystać z bezpłatnej porady kardiologa.
Tegorocznej edycji akcji towarzyszyć będzie wyjątkowa wizualizacja – kilkumetrowa konstrukcja, która w sposób bardzo obrazowy przedstawia wnętrze serca i jego pracę. Osoby oczekujące na wykonanie badań otrzymają również komplet wyczerpujących materiałów edukacyjnych poświęconych profilaktyce chorób układu krążenia.
Od 2003 roku patronat nad akcją "Server dla Serca" sprawuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, a ambasadorką VII edycji została aktorka Małgorzata Socha.