Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Okazuje się, że graffiti nie musi szpecić miejskich murów, a ciekawie wykonany projekt może je nie tylko ozdabiać, ale też jednocześnie nieść przesłanie i uczyć. Siłę jego oddziaływania wykorzystało Stowarzyszenie MANKO, które od kilkudziesięciu miesięcy prowadzi w całym kraju akcję "Polska bez Dymu".
W jej ramach w centralnych miejscach kilku polskich miast powstały wielkoformatowe, antynikotynowe graffiti przestrzegające przed czynnym oraz biernym paleniem papierosów. Już teraz mogą je podziwiać mieszkańcy m.in. w Zakopanego, Torunia, Przemyśla, Łodzi, Sopotu czy Gdyni. W planach jest jeszcze namalowanie ich w Gdańsku, Bielsko-Białej, Wrocławiu, Krakowie i Gliwicach.
Autorzy pomysłu chcieli w ten sposób w nieszablonowy sposób powiedzieć o szkodliwości nikotynowego nałogu. Ich inicjatywa angażuje do projektu młodych ludzi, którzy ich zdaniem najlepiej, bez zbędnego moralizowania przekonają rówieśników, że warto zainteresować się tym problemem. Wielkoformatowe graffiti, wykonywane przez lokalnych artystów streetartowych z całej Polski ma na celu zmuszenie przechodniów do zatrzymania się i zastanowienia nad szkodliwością palenia.
Inspiracją dla artystów biorących udział w konkursie na projekt muralu we wszystkich miastach jest hasło przewodnie kampanii - "Wyobraź sobie Polskę bez dymu".
Przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO, którzy od lat zajmują się zwalczaniem nałogu wśród Polaków twierdzą, że standardowe plakaty czy billboardy już się opatrzyły, dlatego ich oddziaływanie nie jest wystarczające. Zaproponowali więc antynikotynowe murale, które jako coś zupełnie nowego będą nie tylko szokować, pobudzać do społecznej dyskusji, ale też aktywizować grafficiarzy i artystów street-artowych.
Z informacją o konkursie dotarto do nich przez portale internetowe oraz za pomocą poczty pantoflowej. Po zbiórce projektów wybierane są najlepsze, które już trafiły i nadal będą trafiać na mury polskich miast. Artyści mają do dyspozycji "legalny" mur oraz zagwarantowane przez organizatorów materiały do wykonania dzieła.
Wszystkie murale powstaną do końca września, a zdjęcia wykonanych graffiti trafią na stronę www.polskabezdymu.pl, gdzie w październiku odbędzie się głosowanie na najlepszą pracę. Autor najwyżej ocenianego przez internautów muralu otrzyma notebooka, a dodatkową, osobną nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych przyzna jury konkursowe.