Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje modyfikację polskiej polityki antynarkotykowej, gdyż przepisy obowiązujące obecnie godzą nie tyle w dilerów, co w zwykłych, często okazjonalnych konsumentów narkotyków. Wstępny projekt nowelizacji o przeciwdziałaniu narkomanii zaakceptował już minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, teraz trafi on pod obrady rządu.
Według resortu sprawiedliwości karanie za posiadanie nieznacznej ilości narkotyku nie spełnia zakładanych założeń, według których skuteczniej miało się ścigać handlarzy nielegalnych substancji. Prowadzi natomiast do kryminalizacji dużej części młodego społeczeństwa oraz szkodzi osobom poważnie uzależnionym, które potrzebują leczenia, a nie więzienia.
Nowy projekt przygotowany w ministerstwie z udziałem specjalistów od zwalczania narkomanii proponuje, by w ogóle nie wszczynać postępowania wobec osoby, która ma przy sobie nieznaczną ilość narkotyku na własny użytek. Z kolei zadaniem prokuratora lub sądu miałoby być zdiagnozowanie każdego posiadacza narkotyku, a opinie o podejrzanych miałby zbierać kurator sądowy lub placówka zajmująca się pomocą narkomanom. W przypadkach stwierdzenia uzależnienia możliwe byłoby umorzenie postępowania lub jego zawieszenie oraz skierowanie takiej osoby na leczenie.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób złagodzić prawo w odniesieniu do konsumentów, a jednocześnie zaostrzyć je w stosunku do handlarzy. Jest to wynikem zaistniełej sytuacji, gdzie w więzieniach obecnie przebywa dwukrotnie więcej konsumentów narkotyków niż handlarzy. Nowelizacja ustawy przewiduje podniesienie dolnej granicy kary za handlowanie "znaczną ilością" narkotyku z roku do dwóch lat.
Zdaniem ekspertów obowiązujące od dziewięciu lat przepisy zakazujące posiadania nawet niewielkiej ilości narkotyku nie sprawiły, że narkotyki stały się mniej akceptowane wśród młodzieży. Marihuana stała się wręcz elementem kultury masowej, wykonane na dwa lata po wprowadzeniu ustawy badania wykazały wzrost zarówno jej używania, jak i ocen dostępności.
Zaakceptowany przez ministra sprawiedliwości wstępny projekt nowelizacji o przeciwdziałaniu narkomanii czeka obecnie na akceptację rządu.