Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania z których wynika, że leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej mogą uzależniać.
Chodzi o farmaceutyki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI), stosowane powszechnie w schorzeniach żołądka. Ich działanie polega na zmniejszaniu produkcji kwasu solnego w żołądku, co jest korzystne w leczeniu np. choroby wrzodowej żołądka.
Według statystyk liczba pacjentów leczonych z powodu choroby wrzodowej lekami w rodzaju PPI jest wprawdzie stabilna, jednak coraz więcej z nich przyjmuje je przewlekle.
W ramach eksperymentu naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze przez osiem tygodni podawali lek z grupy inhibitorów pompy protonowej grupie zdrowych ochotników. Okazało się, że ich odstawienie spowodowało wystapienie takich objawów jak zgaga czy niesrawość u ponad 40% badanych.
Inhibitory pompy protonowej zmniejszają wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, jednak po ich odstawieniu kwas wytwarzany jest ze zwiększona siłą, dlatego konieczne jest ponowne przeprowadzenie terapii.