Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół lekarzy z University of Medicine and Dentistry of New Jersey prowadzony przez dr Marca L. Steinberga przeprowadził badania z których wynika, iż osoby niepełnosprawne umysłowo oraz posiadające wady rozwojowe są dużo bardziej narażone na negatywne konsekwencje palenia tytoniu.
Do najważniejszych zagrożeń związanych ze stosowaniem używki przez osoby z tej grupy należą:
- aż trzykrotnie zwiększone prawdopodobieństwo życia w ubóstwie, co dodatkowo może pogarszać kondycję psychiczną uzależnionych i narażać ich na dodatkowe szkody wywołane przez nałóg
- obniżenie skuteczności wielu leków wywołane przyjmowaniem nikotyny
Specjaliści zwrócili uwagę na fakt, że osoby niepełnosprawne umysłowo oraz posiadające wady rozwojowe często popadają w uzależnienie z winy samych lekarzy, którym zdaża się "nagradzać" je papierosami dla poprawienia nastroju.
Leczenie uzależnień wśród pacjentów z tej grupy często prowadzone jest w sposób nieprawidłowy, a oni sami zwykle nie rozumieją założeń terapii, przez co rezygnują z niej lub leczą się nieprawidłowo.
W związku z wyjątkowym narażeniem na skutki uzależenienia, niepełnosprawni intelektualnie lub obarczeni wadami rozwojowymi pacjenci powinni zostać objęci szczególną opieką lekarzy.