Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Komisja Europejska zaingurowała kampanię mającą na celu zmianę pozytywnego postrzegania palenia tytoniu oraz zachęcanie młodzieży wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej do aktywnego promowania mody na niepalenie wśród swoich rówieśników.
Kampania "Help – dla życia bez tytoniu” jest odpowiedzią na zjawisko palenia wśród młodych osób postrzeganego jako część wizerunku. Ma przekonać, głównie młodych ludzi w 27 unijnych państwach, by nie poddawali się presji rówieśników i nie rozpoczynali palenia. Ma także zachęcać palaczy do zerwania z nałogiem oraz informować o zagrożeniach związanych z biernym paleniem, które rocznie są przyczyną śmierci niemal 80 tysięcy Europejczyków.
Akcja skierowana jest głównie do osób młodych, pomiędzy 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej obserwuje się największy wzrost liczby osób palących. Wyniki badań przeprowadzonych przez organizacje prozdrowotne świadczą o tym, że młodzież sięga po papierosy nie tylko z ciekawości, ale też z chęci upodobnienia się do popularnych gwiazd ze świata pop - kultury. Udowodniono też, że najbardziej podatne na rozpoczynanie palenia właśnie pod wpływem presji rówieśników są młode kobiety.
Komisja Europejska chce więc uświadamiać im niebezpieczeństwa wynikające z palenia tytoniu oraz uczyć nonkonformistycznych postaw, a także wspierać ich w skutecznym sprzeciwianiu się naciskom społecznym.
W ramach akcji na terenie całej Polski przeprowadzone zostaną testy poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Metoda ta pozwala palaczom osobiście sprawdzić wpływ palenia na własne zdrowie. Badanie urządzeniem działającym podobnie do alkomatu pozwala określić jakiego typu palaczem jest dana osoba, czy jest osobą niepalącą, biernym czy uzależnionym od nikotyny palaczem. Każda przebadana osoba otrzyma ulotkę ze swoim wynikiem oraz informacje, gdzie może szukać pomocy w rzuceniu palenia. W wielu przypadkach testy CO działają na palaczy jak terapia szokowa, która motywuje ich do zerwania z nałogiem.
Mieszkańcy Łodzi jako pierwsi mogli skorzystać ze stoiska „HELP”, 4 kwietnia w bezpłatnym badaniu wzięło tam udział ponad 300 osób. Niebawem podobna akcja zostanie przeprowadzona m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Badania poziomu tlenku węgla przeprowadzać będą studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny.
Na nową odsłonę kampanii "Help - dla życia bez tytoniu", zaplanowaną na lata 2009-2010, Komisja Europejska przeznaczyła 34 mln euro. Namiot „HELP” będzie obecny podczas około 250 imprez na terenie całej Europy.