Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Carrie Breton z University of Southern California wraz z zespołem specjalistów przeprowadziła badania, według których wrażliwość dzieci na bierne palenie zależy od genów.
Jak się okazuje, niewielkie różnice genetyczne mają wpływ nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale także na ich podatność na działanie dymu papierosowego, już nawet w życiu płodowym.
Odporność na bierne palenie zależy od wariantów tych samych genów, które kodują enzymy broniące organizm przed wpływem wolnych rodników - czyli te z grupy s-transferaz glutationu (GST). Wolne rodniki należą do ubocznych produktów przemiany materii, jednak mogą się dostawać do organizmu także ze środowiska, np. właśnie wraz z dymem papierosowym. Jak wiadomo, mają działanie rakotwórcze i przyspieszające starzenie.
Analiza wyników badań, do których dane na temat czynności płuc zbierano przez osiem lat u ponad 2100 dzieci w wieku 9-10 lat wykazała, że związek z czynnością płuc oraz ich wrażliwością na bierne palenie mają warianty trzech genów GST. Potwierdziły to także badania genetyczne.
Przykładowo wariant genu GSTM2 ma związek ze słabszą czynnością płuc oraz z większą ich podatnością na uszkodzenia wywołane działaniem dymu papierosowego już w życiu płodowym. Zależność ta dotyczy zwłaszcza tych dzieci, których matki paliły w czasie ciąży. U dzieci, które posiadały dwie kopie tego wariantu, funkcja płuc była najsłabsza.
Zdaniem specjalistów warianty tych genów przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych, nadreaktywności i obkurczania się oskrzeli, a także do wystąpienia objawów przypominających astmę.
Kolejne badania mają sprawdzić w jaki sposób omwiane geny współdziałają ze sobą w trakcie rozwoju płuc płodu. Być może pozwoli to na wyjaśnienie związku pomiedzy wariantami tych genów i paleniem w ciąży a zaburzeniami w rozwoju układu oddechowego dziecka.