Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Swobodniejszy handel alkoholem

dodano: Poniedziałek, 30 Marzec 2009, 11:47:46

Resort gospodarki prowadzi obecnie prace nad zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w zakresie ograniczenia barier przy prowadzeniu działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą alkoholu.

 



Ideą nowego projektu jest zmniejszanie reglamentacji administracyjnej nakładanej na przedsiębiorców przy podejmowaniu i wykonywaniu tego typu działalności gospodarczej. Proponowany zakres zmian w 12 artykule ustawy z 26 października 1982 roku dotyczy ułatwień dla sprzedawców alkoholu - resort gospodarki chce uchylić przepis, który uprawnia rady gmin do ustalania liczby punktów sprzedaży detalicznej napojów alkoholowy, a atkże uprawnia radnych do decydowania o zasadach ich lokalizacji.

 



Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, gminy nie będą już decydowały, ile sklepów z alkoholem będzie funkcjonowało na ich terenie, a także gdzie zostaną one zlokalizowane.

 



O tym, ile na terenie dango miasta czy gminy będzie punktów sprzedaży piwa, wina czy wódki, będzie decydował sam rynek. Sklepy oraz restauracje handlujące alkoholem nie bedą musiały obawiać się, że nie dostaną zezwolenia z powodu ograniczeń w dystrybucji wprowadzanych przez gminy.

 



Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenia na handel alkoholem będą wydawane na czas nieokreślony, a nie jak to jest obecnie - na minimum dwa lata. Ponadto uchylony zostanie przepis, według którego w przypadku wygaśnięcia zezwolenia z powodu nieterminowego wnoszenia opłat, o kolejne zezwolenie można wystąpić dopiero po upływie sześciu miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.

 



Powyższe zmiany mają na celu ograniczanie barier prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą alkoholu, jednak sama procedura ubiegania się o zezwolenie na ich sprzedaż pozostanie. Jeśli punkt sprzedaży będzie się miał znajdować w budynku wielorodzinnym, to obowiązek uzyskania pisemnej zgody właściciela lub administratora budynku także zostanie zachowany.

2589 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.