Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego dowiódł, że wspomaganie zmęczonego organizmu np. kawą pogarsza reakcję organizmu na brak snu oraz obniża możliwości umysłu.
Rolę sygnału świadczącego o zmęczeniu pełni w mózgu tzw. adenozyna, której wychwytywanie jest z kolei mozliwe dzięki receptorowi adozynowemu A¹. Jego wzmocnienie nasila senność, a zablokowanie likwiduje ją.
Wyniki badań amerykańskich specjalistów dowodzą, że możliwość regulowania tego procesu poprzez różnego rodzaju dopalacze jest szkodliwe i prowadzi do stanu przypominającego chroniczne zmęczenie.
Zdrowy, normalnie funkcjonujący organizm podczas snu zmienia aktywność elektryczną mózgu zwiększając tzw. aktywność wolnofalową, która pozwala na regenerację układu nerwowego. Oddziaływanie na receptory adenozynowe blokuje ten proces, a reakcją na brak snu jest osłabione funkcjonowanie mózgu.
Kofeina zawarta w kawie blokuje działanie kluczowych receptorów, dletego nadmierne jej spożywanie prowadzi do stanu, w którym aktywność wolnofalowa nie jest dostateczna. Stan taki zaburza prawidłowy sen i może dawać efekt poczucia chronicznego zmęczenia.
Miłośnicy czarnego napoju nie muszą całkowicie rezygnować z jego spożywania, wystarczy unikać nadmiernego jej picia, szczególnie wieczorami, gdyż może to spowodować pogorszenie się stanu umysłu następnego dnia.