Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Badania prof. Geneviève Mageau z Université de Montréal w Kanadzie wykazały, że rodzice mają bezpośredni wpływ na to, czy ich dzieci będą rozwijać swoje hobby w sposób harmonijny, czy też obsesyjny.
W eksperymencie wzięło udział blisko 600 muzyków i lekkoatletów w wieku od 6 do 38 lat. Wypełniając specjalne kwestionariusze psychologiczne określili stopień, w jakim rodzice wspierali ich niezależność i samodzielność.
Okazało się że ci, których rodzice wychowywali w mniej restrykcyjny sposób, mieli zdrowsze podejście do swoich zainteresowań. Z kolei osoby nadmiernie kontrolowane przez rodziców obsesyjnie poświęcały się swoim pasjom.
Zachowanie rodziców wyraźnie wpływa więc na stosunek ich dziecka do jego ulubionego zajęcia. Despotyczne nakazy z ich strony mogą sprawić, że przerodzi się ono w obsesję, ponieważ im ściślejsza kontrola rodziców, tym trudniej dziecku rozwinąć pasję zachowując do niej potrzebny dystans.
Mageau twierdzi, że restrykcyjni i nadopiekuńczy rodzice często narzucają dziecku sposób, w jaki ma ono spędzać swój wolny czas a następnie okazują mu miłość w momencie, gdy jest ono posłuszne. W ten sposób dorośli narzucają pociechom swą wolę, niejako zmuszają je do czegoś wbrew ich własnym chęciom, przez co dzieci uczą się, że poprzez spełnianie oczekiwań rodziców zapewną sobie ich miłość. Najprawdopodobniej kontynuowanie hobby w dorosłym życiu będzie w takich przypadkach spoobem na budowanie poczucia własnej wartości, a nie tym czym być powinno, a więc źródłem przyjemności.