Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Francuscy naukowcy wykazali, iż niespodziewana wygrana wraz z finansowym zastrzykiem gotówki niesie ze sobą także pewne szkody dla zdrowia.
Jak wygrana wpływa na organizm zwycięzcy?
By się o tym przekonać, badacze przeanalizowali dane dotyczące szczęśliwych graczy z lat 1994-2005, pochodzące z brytyjskiego Household Panel Survey. Nietrudno zgadnąć, że dobra passa w grze znacząco poprawia samopoczucie badanych, jednak, jak się okazuje - ma zarazem niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
W euforii po wygranej badani zaczynali nagminnie imprezować, pijąc i paląc znacznie więcej niż do tej pory.
Wbrew pozorom wygrana na loterii nie zawsze gwarantowała też komfort finansowy.
Badacz Scott Hankins z University of Kentucky przeprowadził analizę, w której porównał sytuację osób, które wygrały stosunkowo dużo kwotę wynoszącą między 50 a 150 tysięcy dolarów, z sytuacją tych, którzy wygrali najwyżej 10 tysięcy dolarów.
Jak się okazuje - w ciągu dwóch lat od wygranej niespodziewany zastrzyk gotówki faktycznie pomagał, gdyż w tym czasie odsetek bankructw w obu grupach był o połowę mniejszy niż wśród reszty społeczeńtwa, która nie grała bądź nie miała tyle szczęścia. Jednak później sytuacja hazardzistów pogarszała się znacznie, a średnio 5% zwycięzców bankrutowała już po upływie pięciu lat.
Wyniki tych badań wskazują, że jednorazowe przyplywy gotówki w perspektywie dłuższego okresu czasu nie poprawiają sytuacji obdarowanych.