Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Palisz i nie możesz przestać? Być może już wkrótce naukowcy opracują lek, który złagodzi skutki nałogu palenia papierosów.
Zespół badaczy Avruma Spiry z Boston University School of Medicine zidentyfikował 28 cząsteczek, które w komórkach wyścielających drogi oddechowe palaczy są produkowane w niewłaściwej ilości. Uregulowanie ich stężenia do poziomu, jaki występuje u osób niepalących mogłoby wpłynąć na poprawę zdrowia nikotynowych nałogowców.
Z rozwojem wielu chorób, w tym raka wiąże się budowa łańcuchów kwasów mikroRNA, które regulują ekspresję niektórych genów. Pod ich wpływem w określonych warunkach w organizmie mogą zachodzić chorobowe zmiany.
Zdaniem badaczy jeden z tych łańcuchów, określany jako mir-218, odpowiada za kontrolę grupy genów chroniących komórki dróg oddechowych przed szkodliwym procesem utleniania, z jakim wiąże się palenie papierosów. Wpływając na poziom jego aktywności można jednocześnie chronić organizm przed ewentualnym rozwojem nowotworu płuc.
Naukowcy poznali wprawdzie najważniejszy element tego mechanizmu, jednak badania nad sposobem jak osiągnąć zamierzony cel nadal trwają. Być może niejako przy okazji zostanie opracowana innowacyjna metoda sprawdzania poziomu spowodowanych w organizmach palaczy zniszczeń.
W dokładniejszym poznaniu stanu płuc ma pomóc badanie komórek nabłonkowych, znajdujących się w ustach lub nosie. Określenie aktywności mikroRNA pozwoli z kolei oszacować, w jaki sposób dany orgaznizm reaguje na toksyny zawarte w papierosie.