Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego ostatnio przez waraszwski Instytut Żywności i Żywienia w 16 województwach w Polsce, otyłość lub nadwaga dotyczy już 62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku od 20 do 74 lat. 45% Polaków i 30% Polek ma nadwagę, a 17% Polaków i 15% Polek jest otyłych. Także duży odsetek najmłodszych obywateli naszego kraju - do 20% - kwalifikuje się do stanu przedotyłościowego, czyli nadwagi.
Na tak dużą skalę problemu ma wpływ bardzo mała aktywność fizyczna Polaków. Według szacunków tylko 30% dzieci i młodzieży oraz zaledwie 10% dorosłych uprawia takie formy ruchu, których rodzaj i intensywność zaspokajają potrzeby fizjologiczne organizmu.
Większość z nas stosuje też zbyt kaloryczną dietę, złożoną z produktów spożywczych obfitujących w tłuszcz i cukry proste, które generują nadmiar energii w stosunku do zapotrzebowania. Tendencje dotyczące nieprawidłowego żywienia i nadwagi mają nawet kobiety w ciąży, tymczasem nie tylko może to zaszkodzić dziecku, ale także może spowodować, że będzie ono miało tendencje do otyłości.
Dane te są niepokojące, ponieważ otyłość zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, np. układu krążenia, przewodu pokarmowego czy nawet nowotworów. Szacuje się, że stanowią one 47% całkowitej liczby zachorowań i 60% całkowitej liczby zgonów na świecie.
Eksperci są zgodni - znacznie lepiej jest zapobiegać otyłości już od najmłodszych lat, niż leczyć jej skutki.
Na ratunek Polsce przed napływem nadprogramowych kilogramów pośpieszył Instytut Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła w Warszawie. Zainaugurował on właśnie projekt "Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt finansowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Jego celem jest podniesienie świadomości Polaków w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Działania nadawców programu skierowane będą do najbardziej wrażliwych grup społecznych: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci oraz młodzieży, a także dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała.
Promocja zdrowego trybu życia ma pomóc polskiemu społeczeństwu zwiększyć świadomość co do skutków nadwagi i otyłości oraz poszerzyć jego wiedzę o prawidłowych nawykach żywieniowych i potrzebie aktywności fizycznej.
W ramach programu zostanie przeprowadzona także m.in. ogólnopolska kampania propagująca zdrowy styl życia.