Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie przedstawił raport podsumowujący skalę spożycia alkoholu przez Europejczyków.
Według niego statystyczny Polak wypija roczne 6,7 litra czystego etanolu, czyli zaledwie 3/4 ilości, która średnio przypada na Europejczyka.
Pod względem spożycia alkoholu Polska wśród 25 państw Unii Europejskiej zajmuje czwarte miejsce od końca, mniej niż w naszym kraju pije się tylko w Szwecji, na Malcie i w Bułgarii.
Mit o o polskim pijaństwie powstał na początku lat 90 - tych, kiedy statystyczny Polak wypijał prawie 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Ostatnio nie tylko pijemy coraz mniej, ale też zmieniają nam się upodobania względem trunków i coraz częściej zamiast po wódkę sięgamy po lżejsze alkohole, np. piwo i wino. Na 6,7 litra pitego przez Polaka rocznie alkoholu - 4 pochodzi z piwa, 1,5 z wina, a jedynie 1,2 litra z wódki.
Korzystne statystyki są wynikiem tego, że Polacy bardziej niż kilkanaście lat temu wydają się być świadomi faktu, że nadużywanie alkoholu nie tylko szkodzi zdrowiu, ale też przeszkadza w osiągnięciu życiowych celów.
Taka zmiana modelu picia dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, gdyż jak pokazują wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, polska 15-letnia młodzież spożywa znacznie mniej alkoholu niż jej rówieśnicy w większości krajów UE. Jeśli chodzi o częstotliwość picia - u Polaków także jest ona mniejsza niż u reszty Europejczyków. Zaledwie 14% badanych dorosłych obywateli naszego kraju, którzy spożywali alkohol w ciągu ostatniego miesiąca, robiło to częściej niż jeden raz w tygodniu. Odpowiedni przeciętny odsetek dla wszystkich 25 europejskich państw wynosił 44%.