Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Obniża się średnia wieku osób zmagających się z objawami depresji...

dodano: Poniedziałek, 5 Marzec 2012, 7:38:54

Terapeuci z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ustalili, że w ostatnich latach wyraźnie obniżył się wiek osób szukających pomocy psychologicznej.







Specjaliści porównali dane dotyczące około 500 pacjentów podejmujących terapię w latach 2007-2009 i 2009-2011 i ustalili, jakie zmiany zachodziły wśród nich. 60% pacjentów miało objawy depresji, ale stopniowo zmniejszała się wśród nich liczba osób podejmujących próby samobójcze.







Po pomoc do Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju zgłaszają się osoby między 18 a 55 rokiem życia. W ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowano obniżenie średniej wieku pacjentów, w porównaniu z wcześniejszymi latami. Obecnie wynosi ona 26 lat. Ponad 60% osób szukających pomocy nie miało nawet 26 lat.







Wynika z tego, że młodzi ludzie wcześniej zaczynają zgłaszać się po fachową pomoc. Możlie też, że w coraz młodszym wieku doświadczają problemów.







Prawie 60% pacjentów Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS boryka się z objawami depresji. Połowa z tych osób doświadcza wysokiego natężenia objawów depresyjnych. Pozostałe 40% szuka pomocy w związku z problemami w relacjach, w pracy, zaburzeniami osobowości lub lękowymi czy też kryzysami życiowymi, np. zdradą, rozstaniem, śmiercią lub chorobą bliskiej osoby.







Objawy, jakie pojawiają się u osób chorujących na depresję utrudniają im normalne funkcjonowanie. Są to:







- głęboki smutek

- poczucie skazania na porażki

- pesymizm i brak wiary w lepszą przyszłość

- poczucie beznadziejności

- dręczące wyrzuty sumienia

- niechęć do siebie

- problemy z podejmowaniem decyzji

- permanentne zmęczenie

- ciągły stan podenerwowania, które po pewnym czasie zastępuje uczucie zobojętnienia

- spadek wrażliwości na sprawy innych ludzi

- problemy ze snem

- problemy z samooceną

- bardzo wysokie wymagania względem siebie przy jednoczesnym wyczerpaniem, spadkiem efektywności i wzroście zwątpienia w   samych siebie







W ostatnich latach odnotowano jednak spadek nasilenia myśli samobójczych u pacjentów. Około 20% pacjentów badanych w latach 2009-2011 myślało o samobójstwie w miesiącu poprzedzającym konsultację psychologiczną, a tylko niecałe 3% osób chciało odebrać sobie życie. Dla porównania, w latach 2006-2008 ponad 26% pacjentów myślało o odebraniu sobie życia, a 5% osób deklarowało taką chęć.







Powodem tej pozytywnej zmiany może być zauważalny wzrost świadomości społecznej w zakresie szukania pomocy psychologicznej.







Średni czas trwania terapii to około 10-20 sesji. Podczas jej trwania nie tylko ustępują objawy depresji, z jakimi zmagają się pacjenci, ale także dochodzi do wzrostu optymizmu i zdecydowanej poprawy kondycji psychicznej.

312 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.