Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykaskich naukowców świadczą o tym, że istnieją międzypłciowe różnice w zakresie korzeni uzależnienia.
Odkryli oni, że u uzależnionych od kokainy kobiet obszary związane z głodem narkotykowym są silnie aktywowane przez stres, natomiast u mężczyzn - poprzez bodźce kojarzone z samym narkotykiem.
Amerykanie bliżej przyjżeli się mechanizmom biologicznym leżącym u podłoża poszczególnych rodzajów głodu. Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zbadali mózgi 30 osób uzależnionych od kokainy (które stanowiły grupę eksperymentalną) oraz 36 pijących rekreacyjnie alkohol (z grupy kontrolnej). W trakcie badania ochotnikom wyświetlano zdjęcia przedstawiające stresujące ich sytuacje lub zdarzenia, a także alkohol lub narkotyki.
Wyniki eksperymentu ujawniły różnice dotyczące wyników terapii uzależnionych, którzy doświadczają głodu wywołanego stresem i wskazówkami związanymi z narkotykiem.
W porównaniu do grupy pijącej alkohol, u narkomanów odnotowano większą aktywność w obszarach związanych z uzależnieniami oraz motywacją. Wśród samych kokainistów uwidoczniły się także różnice związane z płcią. Na kobiety silniej działały obrazy wywołujące stres, natomiast na mężczyzn - te przedstawiające narkotyki.
Może to sugerować, że u uzależnionych od kokainy pań skuteczniej zadziałałaby terapia radzenia sobie ze stresem, a u mężczyźn - terapia behawioralno-poznawcza, wzorowana na programie 12 kroków Anonimowych Alkoholików.