Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjskie pismo medyczne „Lancet” opublikowało raport dotyczący używania narkotyków na świecie. Okazuje się, że 200 milionów ludzi co roku sięga po nielegalne substancje odurzające, takie jak haszysz, marihuana, kokaina czy heroina.
Raport został opracowany na podstawie wyników trzech badań dotyczących tego tematu, przeprowadzonych w ostatnich latach.
Z pierwszego badania, wykonanego przez amerykańskich naukowców wynika, iż od 125 do 203 milionów osób zażywa narkotyki miękkie, takie jak marihuana i haszysz, a ponad 21 milionów stosuje kokainę i opiaty, np. heroinę.
Analiza wyników wszystkich trzech badań pozwoliła na oszacowanie, że na całym świecie około 200 milionów osób zażywa narkotyki.
Autorzy raportu zauważyli jednak, że największe zagrożenie społeczne nie stwarza np. heroina, jest to raczej nadużywanie alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku przyczynia się on do śmierci 2,5 milionów ludzi, głownie na skutek zawałów, marskości wątroby oraz wypadków.
Pismo "Lancet" krytykuje także politykę zwalczania narkotyków i sugeruje, że powinna się ona bardziej skupiać na ograniczaniu ich konsumpcji. Zdaniem specjalistów znaczne kary za handlowanie nimi w niewielkim stopniu wpływają na zahamowanie handlu narkotykami.
Jak czytamy w opublikowanym w ubiegłym roku raporcie Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, penalizacja narkotyków kosztuje rocznie 100 miliardów dolarów, a dostępność używek nadal rośnie. Skutkiem dostępności nielegalnych substancji psychoaktywnych na czarnym rynku jest większa przestępczość, przemoc, a także korupcja.
Wartość światowego rynku narkotyków szacowana jest na 450 miliardów dolarów, co stawia go na trzecim miejscu po rynku spożywczym i petrochemicznym.