Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Europejski Urząd Statystyczny Eurostat przygotował raport dotyczący otyłości w 19 krajach Unii Europejskiej.
Na naszym kontynencie w ciągu minionych 20 lat potroiła się liczba ludzi otyłych, a rocznie z powodu otyłości umiera już około milion osób.
Europa nie jest jednolita pod względem otyłości - najmniejszy odsetek osób zmagających się z tym problemem ma Rumunia - 8% kobiet i 7,6% mężczyzn jest tam otyłych. Niewiele gorzej jest we Włoszech - odpowiednio 9,3 i 11,3%. Najgorsza sytuacja dotyczy Wielkiej Brytanii i Malty, gdzie odsetek otyłych kobiet i mężczyzn wynosi 23,9 i 22,1 oraz 21,1 i 24,7%.
Państwem o najwyższym odsetku otyłych osób na całym świecie niezmienie są Stany Zjednoczone, gdzie wskaźnik ten wśród kobiet wynosi 26,8, a wśród mężczyzn 27,6%.
Okazuje się, że nie ma wielkich różnic pomiędzy płciami, natomiast odsetek otyłych wśród kobiet wzrasta wraz z wiekiem. Otyłość zależy również od poziomu wykształcenia i zamożności - zazwyczaj spada wraz ze wzrostem tych parametrów, jednak mniej wyraźnie wśród mężczyzn niż kobiet.
Nie da się ukryć, że otyłość stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Generuje ona problemy psychospołeczne, zwiększa ryzyko występowania wielu groźnych chorób, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, udarów, a nawet niektórych nowotworów.
Tymczasem obywateli z nadwagą systematycznie wzrasta we wszystkich krajach Europy. Zjawisko to coraz częściej dotyczy także dzieci.