Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Polscy naukowcy w ramach unijnego projektu prowadzą badania, które mają pomóc w zrozumieniu podłoża alkoholizmu.
Specjaliści badają wpływ alkoholu na myszy i pracują nad stworzeniem behawioralnego modelu alkoholizmu u tych zwierząt. Być może rezultat badań będzie krokiem w stronę zrozumienia mechanizmów uzależnienia od alkoholu u ludzi.
Pierwszym krokiem było stworzenie modelu oceny zachowania myszy spożywających alkohol przez dłuższy czas. Naukowcy zaobserwowali, że myszy, które chciały uzyskać dostęp do alkoholu były w stanie przyjąć o wiele większe kary, niż te, które poszukiwały dojścia do innego przysmaku - cukru. Poza tym zwierzęte z pierwszej grupy uczyły się znacznie wolniej niż te poszukujące cukru, że dostęp do przysmaku został odcięty.
W drugim etapie badań skupiono się na wpływie pewnego specyficznego białka - CaMKII na myszy. Okazało się, że na osobniki z jego specyficzną modyfikacją genetyczną alkohol nie działał ani euforycznie, ani przeciwlękowo.
Badacze są już pewni, że modyfikacja białka CaMKII ma wpływ na zachowanie myszy po alkoholu. Do tej pory nie udało im się jednak wyjaśnić, jaki jest dokładny mechanizm tych zmian.
Obecnie pracują nad ustaleniem, czy białko to jest zaangażowane w rozwój niekontrolowanego picia. Pozwoliłoby to na dokładniejsze poznanie molekularnego podłoża alkoholizmu.
Dzięki takim badaniom być może w przyszłości może uda się dopasować odpowiednie leczenie do poszczególnych osób uzależnionych od alkoholu.