Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

„Unia Europejska - Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej"

dodano: Piątek, 28 Październik 2011, 8:45:11

W dniach 26-27 października br. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Unia Europejska - Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej”.







Podczas spotkania przedstawiono polskie doświadczenia w obszarze badań nowych substancji psychoaktywnych, a także zwrócono uwagę na ogólnoświatowe trendy związane z nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi. Ważnym celem konferencji było też promowanie współpracy z państwami Europy Wschodniej i pogłębianie współpracy policyjnej na arenie międzynarodowej w obszarze zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej.







Wartość światowejszarej strefy leków i wyrobów medycznych szacowana jest na około 75 miliardów dolarów rocznie. Okazuje się, że grupy przestępcze coraz częściej zajmują się nie tylko produkcją i handlem typowymi narkotykami, ale także nielegalnym obrotem na rynku leków. Przynosi im to duże zyski przy stosunkowo małym ryzyku.







W Polsce często są to suplementy diety sprowadzane m.in. z Chin oraz Indii. W internecie i na bazarach dostępne są ziołowe preparaty i kapsułki z białym proszkiem, zawierające na przykład pochodne amfetaminy. W Europie odnotowano już dziesiątki zgonów oraz setki przypadków hospitalizacji po zażyciu tego typu specyfików.







Polskie władze mogą jednak pochwalić się sukcesem w walce z dopalaczami. Te niebezpieczne specyfiki, działające podobnie jak narkotyki, pojawiły się na naszym rynku we wrześniu 2008 roku.







W wyniku kontroli przeprowadzonych w 2010 roku przez inspekcję sanitarną oraz policję, na terenie całego kraju zamknięto prawie 1,4 tysięcy punktów z dopalaczami. Zabezpieczono 12 tysięcy próbek pobranych z dopalaczy, większość z nich zawierała substancje psychoaktywne, w niektórych przypadkach były one zakazane i wpisane na listę substancjiniedozwolonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Bardzo często jeden środek zawierał po kilka różnych substancji psychoaktywnych i składników leków, nie rzadko zdażały się też, że dopalacze były zanieczyszczone - zawierały groźne dla zdrowia neurotoksyny.







Podczas konferencji zwrócono uwagę, że w celu skuteczniejszego zwalczania dopalaczy niezbędna jest nie tylko ścisła współpraca organów ścigania, ale także certyfikowanych laboratoriów krajów Unii Europejskiej. Na szybsze wykrywanie groźnych dla życia i zdrowia substancji pozwoli profesjonalny sprzęt, a także odpowiednie środki finansowe i regulacje prawne.







W spotkaniu wzięli udział eksperci z państw członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiciele państw z regionu Europy Wschodniej, tj. Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Białorusi oraz Mołdowy, a także przedstawiciele instytucji i agencji unijnych oraz organizacji międzynarodowych, m. in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej, Europejskiego Urzędu Policji (Europol), Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości Narkotykowej (UNODC) oraz Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnych (Interpol).

492 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.