Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Alkoholizm + anoreksja = alkoreksja

dodano: Czwartek, 27 Październik 2011, 12:10:38

W USA przeprowadzono badania dotyczące związku pomiędzy nadużywaniem alkoholu a niewłaściwym odżywianiem się młodych osób. Aż 16% nastolatków przyznało się do restrykcyjnego ograniczania przyjmowanych wraz z posiłkami kalorii, by "bez wyrzutów sumienia" móc zastąpić je kaloriami pochodzącymi z różnego rodzaju alkoholi. W tej grupie było trzykrotnie więcej dziewcząt niż chłopców.







Zaburzenia odżywiania to problem, który dotyczy wielu osób, podobnie jak nadużywanie alkoholu. Zdaniem amerykańskich naukowców osoby, które wprowadzają w życie oba nawyki równocześnie, narażeni są na długoterminowe problemy zdrowotne.







Potoczne określenie tego zjawiska, które jest kombinacją dwóch zaburzeń - alkoholizmu i anoreksji – to alkoreksja (z ang. „drunkorexia”).






Młode osoby lubią stan, w jaki wprowadza je alkohol, ale jednocześnie chcą utrzymać szczupłą sylwetkę, a jak wiadomo - alkohol to puste kalorie. To główne powody, dla których odmawiają sobie normalnego posiłku na rzecz drinka.






Skutki alkoreksji mogą być jednak fatalne – zaburzone zostają zachowania poznawcze oraz rozwój fizyczny. Połączenie tych dwóch nałogów bardzo negatywnie wpływa na zdrowie młodego organizmu.







Niedojadanie prowadzi do niedożywienia organizmu, które objawia się nie tylko zmniejszeniem masy ciała, ale także również zaburzeniami hormonalnymi. Długotrwałe głodzenie osłabia też aktywność komórek nerwowych ośrodkowego układu nerwowego, co jest przyczyną zaburzeń koncentracji, apatii, ospałości lub rozdrażnienia.







Przyjmowanie "pustych" kalorii w alkoholu przez osoby głodzące się ma na celu zmniejszenie objawów niedożywienia. W niewielkich dawkach alkohol działa pobudzająco i rozszerza naczynia krwionośne, dając uczucie ciepła. Jednocześnie procentowe napoje obniżają jednak poziom glukozy we krwi, przez co komórki układu nerwowego nie dostają pożywienia.







Problemy z koncentracją, podejmowaniem decyzji czy przyswajaniem wiedzy to nie jedyne następstwa alkoreksji. Badania wykazały, że osoby zmagające się z nią bywają agresywne i częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ponadto, ten podwójny nałóg drastycznie osłabia odporność organizmu, co wpływa na całe późniejsze życie.







Najwyższym ryzykiem poważnych problemów zdrowotnych obarczone są kobiety, ponieważ metabolizm alkoholu przebiega u nich zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Oznacza to, że w efekcie o wiele szybciej zachorują na różnego rodzaju dolegliwości.
 

493 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.