Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W listopadzie obchodzimy Miesiąc Świadomości Raka Płuca - największego zabójcy wśród nowotworów. Każdego roku w Polsce umiera na niego około 22 tysiące osób, czyli więcej niż z powodu raka piersi, prostaty i jelita grubego łącznie. W grupie najbardziej narażonej na ten nowotwór są palacze oraz osoby palące biernie. Aż 96% pacjentów cierpiących na niego było narażanych na dym tytoniowy.
Lekarze podkreślają, iż te niepokojące statystyki może poprawić odpowiednia profilaktyka, czyli rzucenie nałogu palenia papierosów oraz regularne wykonywanie badań obrazowych klatki piersiowej.
Sonda internetowa przeprowadzona w bieżącym roku przez firme badawczą TNS OBOP wskazuje, że tylko 30% z 2304 przepytanych Polaków wykonałaby profilaktyczne badanie płuc, z czystej troski o zdrowie. 42% ankietowanych zdecydowałoby się na takie badania dopiero wtedy, gdy miałoby już objawy, co niestety jest równoznaczne z tym ,że na skuteczne leczenie mogłoby być już za późno. Zalewie 20% respondentów zrobiłoby badanie według sugestii swojego lekarza, jedynie 5% - z powodu choroby płuc w rodzinie, a 1% - z powodu choroby płuc u znanej osoby. 2% biorących udział w badaniu Polaków uznało, że żadne zalecenia, ani nawet zauważenie u siebie pewnych niepokojących objawów nie jest w stanie przekonać ich do zbadania swoich płuc.
Nowotwór płuc rozwija się podstępnie, długo w sposób bezobjawowy i bezbolesny, a w momencie, gdy pojawiają się jego symptomy - zazwyczaj świadczy to o zaawansowanym jego stadium.
Zauważalne objawy nowotworu płuc to duszności, świszczący oddech, chrypka, ból w klatce piersiowej, utrata wagi, brak apetytu, uczucie przemęczenia bez wyraźnej przyczyny, częste infekcje oddechowe, przewlekły kaszel, plucie krwią. Symptomy te moga występować pojedynczo lub kilka na raz, w zależności od stadium choroby.
Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca, bo dającą 70-80% szans na długotrwałe przeżycie, jest operacja. Jednak w Polsce kwalifikuje się do niej zaledwie 15% pacjentów, a przeważająca większość ma dużo niższe szanse na przeżycie.
Ciągły postęp medycyny prowadzi do coraz większej wiedzy na temat przyczyn rozwoju raka płuca. Opracowywane są nowe leki, które wprawdzie nie eliminują nowotworu, ale pozwalają go w pewnym stopniu kontrolować. Są to np. innowacyjne środki hamujące proces powstawania nowych naczyń krwionośnych w guzie lub zatrzymujące podział komórek raka. Dzięki nim możliwe staje się życie z nowotworem bez odczuwania wielu jego przykrych objawów.
W działaniach profilaktycznych na pierwszym miejscu należy unikać narażania się na działanie dymu papierosowego. Ważne jest też regularne wykonywanie odpowiednich badań, zwłaszcza przez osoby z grup ryzyka, do których oprócz czynnych i biernych palaczy zalicza się osoby narażone na zanieczyszczenia lub kontakt z azbestem; osoby po 40 roku życia oraz te, u których choroba płuc pjawiła się w przeszłości w rodzinie.
W celu zwiększenia świadomości Polaków na temat raka płuca, Polska Grupa Raka Płuca oraz Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca w czerwcu br. zainaugurowały kampanię pod hasłem "Poznaj swoje płuca".
Kartka pocztowa z przesłaniem „Twoje płuca - Twoje życie. Sprawdź czy są zdrowe"