Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Podczas konferencji pt. "Różnice w zdrowiu w populacji Polski" ujawniono wyniki najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Mówią one, że niepokojąco duża liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym umiera przedwcześnie...
Okazuje się, że Polska znajduje się w czołówce państw europejskich, które tracą najwięcej panów w sile wieku.
Zgony w grupie wiekowej 15-64 lata stanowią w naszym kraju aż 40% wszystkich zgonów mężczyzn. Jeszcze gorsza sytuacja jest na Litwie, gdzie odsetek ten wynosi 44%, natomiast najlepsza - w Szwecji - 18%.
Raport wydany w sierpniu br. jest wynikiem analizy stanu zdrowia 290 milionów mężczyzn z 34 krajów europejskich: 27 krajów Unii Europejskiej, 3 krajów kandydujących (Chorwacji, Turcji i Macedonii) oraz czterech krajów spoza UE należących do układu z Schengen (Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii).
W 2007 roku w całej UE zgony mężczyzn w wieku produkcyjnym stanowiły aż 26% zgonów wszystkich mężczyzn, natomiast wśród kobiet odsetek ten wynosił o połowę mniej - bo tylko 13%. Według szacunków, w ciągu najbliższych 50 lat w 27 krajach UE liczba mężczyzn w sile wieku zmniejszy się o 24 miliony, podczas gdy liczba panów w wieku postprodukcyjnym wzrośnie o 32 miliony.
Okazuje się, że średnia życia Europejczyków jest o ponad 6 lat krótsza niż Europejek. W Polsce różnice tę szacuje się na około 9 lat.
Zaobserwowano też spore różnice w zakresie stanu zdrowia mieszkańców poszczególnych państw oraz ich przedwczesnej umieralności. Palenie tytoniu w blisko 50% tłumaczy różnice w długości życia mężczyzn na wschodzie i zachodzie Europy, natomiast nadużywanie alkoholu - w 25%.
Do najczęstszych powodów przedwczenej śmierci mężczyzn zaliczono: wypadki, urazy i akty przemocy, choroby zakaźne, przewlekłe schorzenia niezakaźne, w tym głównie choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Panowie trzy razy częściej niż kobiety giną w wypadkach drogowych i są ofiarami aż 95% nieszczęśliwych wypadków w pracy.
Zdaniem autorów raportu, wyższy odsetek zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym wynika m.in. z tego, że mają oni tendencję do podejmowania w życiu większego ryzyka i częściej żyją w gorszych warunkach społeczno-ekonomicznych. Stwierdzono, że panowie będący w gorszej sytuacji materialnej prowadzą mniej zdrowy styl życia - np. mniej ćwiczą, źle się odżywiają, częściej tyją, spożywają więcej alkoholu, częściej palą papierosy, używają narkotyków i podejmują ryzykowne zachowania seksualne.