Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że będąc w grupie chętniej podejmujemy ryzyko.
Okazuje się, że znajdując się w gronie innych osób, jesteśmy bardziej skłonni do ryzykownych zachowań, ponieważ mózg wiąże podejmowanie ryzyka w grupie z odczuciem przyjemności.
Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego naukowcy zbadali aktywność mózgu 12 mężczyzn i 12 kobiet w dwóch odmiennych sytuacjach. Uczestnicy eksperymentu mieli wybierać spośród dwóch loterii, które losowo dawały wygraną lub nakładały karę o wartościach -20, -5, +5 i +20 euro.
W pierwszym przypadku, badani podejmowali swoje decyzje pojedynczo, a w drugim - publicznie, z możliwością porównania swojej wygranej z wynikami osiąganymi przez podstawionego aktora.
Naukowcy zaobserwowali, że obszar mózgu odpowiedzialny za uczucie przyjemności, tzw. układ nagrody - wykazywał u uczestników badania większą aktywność, kiedy wygrywali będąc w grupie, niż wtedy, gdy wygraną musieli się cieszyć w samotności.
W towarzystwie innych osób zwiększała się ponadto aktywność obszaru kory przedczołowej, odpowiedzialnego za kontrolę zachowań społecznych. Uczestnicy, którzy odnieśli zwycięstwo w grupie, byli bardziej skłonni do podejmowania ryzyka w następnych loteriach.