Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według raportu, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w najbliższych 15 latach liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe wzrośnie aż o 40%.
W 2025 roku rak prawdopodobnie zostanie wykryty u około 180 tysięcy Polaków. Zwiększy się także liczba osób umierających z powodu raka.
Główną przyczyną ogólnego wzrostu zachorowań na nowotwór jest wiek - wydłużanie się przeciętnej długości życia Polaków oraz starzenie się naszego społeczeństwa.
Osoby, które ukończyły 60 rok życia chorują na raka 10-krotnie częściej niż osoby w wieku 20-40 lat. Według szacunków w 2025 roku ponad 50% pacjentek z rakiem piersi będzie w wieku 50-69 lat.
Jeszcze w 1980 roku wykrywano w Polsce jedynie 5 tysięcy przypadków nowotworów piersi. W 2008 roku liczba ta wzrosła do 14,5 tysięcy, a w 2025 roku prawdopodobnie zwiększy się do 21 tysięcy.
Onkolodzy przewidują, że w najbliższych latach znacznie zwiększy się także liczba osób żyjących z rakiem. Obecnie z chorobą nowotworową zmaga się około 450 tysięcy Polaków, a w 2025 roku ich liczba przekroczy 600 tysięcy. Jest to możliwe dzięki większej skuteczności wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów złośliwych - dziś coraz więcej chorych na raka żyje znacznie dłużej niż 20 czy 30 lat temu.
Wciąż jednak tempo spadku umieralności na nowotwory złośliwe w naszym kraju jest mniejsze niż w wielu innych.
Dużym sukcesem Polski w walce z rakiem w ostatnich dekadach jest istotne zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca, głównie u mężczyzn młodych i w średnim wieku. Jest to efektem zmniejszenia się liczby palaczy tytoniu - w 1982 roku papierosy paliło aż 63% mężczyzn, w 2007 roku było ich tylko 35%. Niestety w ostatnim czasie wzrasta liczba palących kobiet, czego efektem jest też wzrost zachorowań na raka płuc.