Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy na nowo zdefiniowali pojęcie uzależnienia. Twierdzą, że nie ma ono nic wspólnego z siłą woli, jest to bowiem permanentna choroba mózgu wymagająca odpowiedniego leczenia w każdym przypadku, czy to uzależnienia od alkoholu, leków, hazardu czy innych.
W takim śwetle uzależnienie przestaje być kwestią złego zachowania, a staje się przewlekłą chorobą wymagającą długotrwałego leczenia, podobnie jak cukrzyca czy miażdżyca serca.
Dokładniejsze wyjaśnienie natury uzależnień jest wynikiem postępów w badaniach mózgu w ostatnich dwóch dekadach.
Klasyczna definicja mówi, że nałóg jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Określa się go także jako ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowanie.
Nowa definicja uzależnienia zwraca uwagę, że jest ono wynikiem chronicznego zaburzenia mózgu, występującego nawet po zaprzestaniu leczenia. Ma to pomóc w zrozumieniu, dlaczego tak często zdarzają się nawroty tej choroby oraz liczne niepowodzenia w leczeniu.
Zdaniem Amerykanów w mózgach osób uzależnionych dochodzi do zakłócenia powiązań między emocjami, myśleniem i zachowaniem.
Niektóre osoby są genetycznie bardziej predysponowane do wpadania w nałogi, ale uzależnić od danej substancji czy czynności może się każdy. W przypadku każdego nałogu dochodzi do zaburzeń w układzie nagrody mózgu - następuje wzrost wydzielania neuroprzekaźnika mózgu dopaminy w odpowiedzi na pewne sprawiające przyjemności zachowania, np. picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków.
Takie zachowanie stopniowo staje się normą dla układu nagrody i właśnie wtedy rozwija się uzależnienie, które staje się przymusem nawet wtedy, gdy nie sprawia już przyjemności.
Dzięki nowoczesnym badaniom mózgu będzie możliwe opracowywanie nowych, bardziej skutecznych metod leczenia uzależnień. Nie bedą one - jak metody stosowane do tej pory - blokować uczucia zadowolenia czy ukojenia, jakie daje używka, a raczej wzmacniać połączenia w mózgu pomagające w pozbyciu się nałogu.