Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy już wielokrotnie dowodzili, że regulara aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Do tej pory zakładano, że by uzyskać pozytywne efekty należy ćwiczyć regularnie minimum przez 150 minut tygodniowo, czyli 30 minut przez pięć dni w tygodniu.
Wyniki najnowszego studium badaczy z Tajwanu świadczą, że osoby, które codziennie ćwiczą tylko przez 15 minut, mają szansę żyć dłużej średnio o 3 lata niż osoby zupełnie nieaktywne. Natomiast spędzanie średnio 6 godzin przed telewizorem każdego dnia skraca życie o około 5 lat.
W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział ponad 400 tysięcy Tajwańczyków, których stan zdrowia śledzono średnio przez osiem lat. W zależności od poziomu ich aktywności fizycznej podzielono ich na pięć grup: nieaktywną, mało lub średnio aktywną, o dużej lub bardzo dużej aktywności.
Okazało się, że nawet mało aktywne osoby, czyli te ćwiczące średnio zaledwie 15 minut dziennie przez większość dni w tygodniu, miały o 14% niższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn, o 10% niższe ryzyko zgonu z powodu nowotworów oraz szansę na życie dłuższe o około 3 lata, w porównaniu z osobami zupełnie nieaktywnymi. Korzyści te dotyczyły wszystkich grup wiekowych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jak również osób narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Wynika z tego, że jeśli te nieaktywne osoby zaczęły codziennie ćwiczyć, nawet w minimalnym zakresie, zredukowałoby to śmiertelność z różnych przyczyn, w tym z powodu chorób serca, cukrzycy i nowotworów złośliwych. Minimalna aktywność fizyczna mogłaby więc odegrać istotną rolę w globalnej walce z chorobami niezakaźnymi, obniżając przy tym koszty medyczne i redukując nierówności w stanie zdrowia społeczeństw.
Z kolei naukowcy z australii wykazali, że spędzanie każdego dnia wielu godzin przed telewizorem może być równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie papierosów, otyłość lub brak aktywności fizycznej. Ich zdaniem każda godzina spędzona w ten sposób przez osobę, która ukończyła 25 lat, skraca jej życie o niecałe 22 minuty. Wynika z tego, że osoba, która na oglądaniu telewizji spędza średnio 6 godzin dziennie będzie żyła około 5 lat krócej niż ta, która nie robi tego wcale.
Dla porównania, jak wykazano wczesniej, długoletnie trwanie w nałogu nikotynowym skraca oczekiwaną długość życia u osób po 50-tym roku życia o ponad 4 lata, a wypalenie jednego papierosa zabiera 11 minut życia, a więc dokładnie tyle samo, ile oglądanie TV przez pół godziny.