Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem amerykańskich naukowców trening wytrzymałościowy, np. podnoszenie ciężarów, nie tylko rozwija mięśnie, ale też pomaga palaczom pokonać uzależnienie od nikotyny.
Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 25 palących kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat, wypalających co najmniej 5 papierosów dziennie przez ostatni rok lub dłużej. Okazało się, że uzupełnienie programu odwykowego o trening wytrzymałościowy dwukrotnie zwiększał wśród nich szansę na zerwanie z nałogiem.
Wszyscy uczestnicy wzięli udział w sesji, na której udzielono im informacji na temat rzucania palenia. Następnie, przez 8 tygodni mogli korzystać z nikotynowej terapii zastępczej w postaci plastrów. Na tym etapie podzielono ich na dwie grupy - jedna przez 12 tygodni brała udział w treningu wytrzymałościowym (dwie godziny ćwiczeń tygodniowo), a druga w tym samym czasie oglądała krótkie edukacyjne filmy na temat zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia.
Trening wytrzymałościowy pierwszej grupy obejmował 10 ćwiczeń. Ich intensywność oraz obciążenie wagowe zwiększano stopniowo co trzy tygodnie.
Po upływie trzech miesięcy 16% osób z tej grupy udało się rzucić palenie, podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł połowę mniej - 8%.
Trening siłowy przyczynił się ponadto do zmniejszenia wagi i objętości tkanki tłuszczowej uczestników, na korzyść mięśni. Z kolei palacze oglądający filmy przytyli, zwiększając tym samym objętość tkanki tłuszczowej.
Okazało się też, że pozytywny wpływ ćwiczeń na rzucanie palenia jest długotrwały. Trzy miesiące po zakończeniu badań odsetek niepalących zmniejszył się tylko o 1% w grupie trenującej, a w grupie kontrolnej pozostał bez zmian.
Duży odsetek palaczy chciałby zerwać z nałogiem, jednak tylko niecałe 5% z nich jest w stanie zrobić to bez pomocy. Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez Amerykanów świadczą, że trening wytrzymałościowy może być dobrą strategią przy próbie rzucenia palenia.
Jak sugerowały wcześniejsze badania, aktywność fizyczna, np. jazda na rowerze, pływanie czy jogging może także łagodzić wiele negatywnych doświadczeń towarzyszących rzucaniu palenia, jak np. nieodparta chęć sięgnięcia po papierosa, niepokój, nerwowość, rozdrażnienie czy tycie.