Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W ubiegły piątek Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainaugurował kampanię społeczno - edukacyjną pt. "BezpieczneWarzywa.pl", pod hasłem: "Polskie warzywa i owoce są bezpieczne i smaczne".
Jej celem jest odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców po epidemii wywołanej groźnym szczepem Escherichia coli w Niemczech. Akcja ma przekonać Polaków, że rodzime warzywa i owoce są nie tylko bezpieczne, ale i niezwykle smaczne.
Głównym narzędziem akcji jest strona internetowa.
W połowie maja br. w Niemczech zanotowano pierwsze przypadki zachorowań wywołanych werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC. Część z nich dotyczyła także obywateli innych krajów Unii Europejskiej, którzy w ostatnim czasie podróżowały do Niemiec lub mieli styczność z takimi osobami. Przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że możliwym źródłem zakażenia były kiełki fasoli. Wcześniejsze zalecenie władz niemieckich dotyczące powstrzymania się od jedzenia ogórków, pomidorów i sałaty z północnych części Niemiec zostały odwołane, z obrotu wycofano natomiast suche nasiona wykorzystywane do kiełkowania.
Na terenie Polski zarejestrowano kilka przypadków zachorowań w wyniku choroby przywiezionej z Niemiec lub zakażenia wtórnego. Nie stwierdzono natomiast żadnych przypadków zakażenia werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC w wyniku spożycia polskich produktów.
Warzywa polskie były i są bezpieczne – przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, z którymi można zaponzać się tutaj.
Kampania BezpieczneWarzywa.pl rozpoczęła się od akcji „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. Jej inauguracją był happening, który 22 lipca odbył się w Warszawie. W trakcie wydarzenia wypuszczonych zostało tysiąc czerwonych balonów symbolizujących pomidory – znak rozpoznawczy kampanii. W jej ramach odbywać się będą kolejne inicjatywy promujące polskie warzywa i owoce w kilku miastach w Polsce, podczas imprez plenerowych Lata z Radiem:
- w Krynicy Zdrój – 30 lipca
- w Gnieźnie – 6 sierpnia
- w Mielnie – 13 sierpnia
- w Szczytnie – 27 sierpnia
- w Koninie – 3 września
Ostatni happening odbędzie się 25 września w Spale, podczas Dożynek Prezydenckich. Podczas wszystkich happeningów Miłośnicy i Miłośniczki Pomidorów będą rozdawać obserwatorom te warzywa.
Akcja „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” ma również swój profil na Facebooku.