Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Im większy obwód w pasie ma pacjent z przewlekłą chorobą nerek, tym większe jest jego ryzyko zgonu

dodano: Poniedziałek, 25 Lipiec 2011, 9:11:02

Amerykańscy naukowcy wykazali, że im większy obwód w pasie ma pacjent z przewlekłą chorobą nerek, tym większe jest jego ryzyko zgonu.





Okazuje się, że szerokość talii świadczy o ryzyku zgonu dokładniej niż inny powszechnie stosowany wskaźnik nadwagi i otyłości, czyli wskaźnik masy ciała (BMI).





Przewlekła choroba nerek najczęściej jest powikłaniem źle leczonej cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Oba te schorzenia są silnie związane z nadwagą i otyłością i wiążą się z wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu. Końcowe stadium choroby wymaga leczenia nerkozastępczego, tj. dializoterapii lub przeszczepienia nerki.





Naukowcy sprawdzili, jakie znaczenie w przewidywaniu ryzyka zgonu u chorych z przewlekłą chorobą nerek ma kryterium nadwagi i otyłości, zwłaszcza w stadium, które nie wymaga jeszcze leczenia nerkozastępczego.





W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 5805 dorosłych osób w wieku 45 lat i starszych, którzy cierpieli na przewlekłą chorobę nerek. Ich stan zdrowia śledzono średnio przez cztery lata - w tym okresie prawie 12% z nich zmarło (czyli 686).





Wbrew przewidywaniom, większy wskaźnik masy ciała nie wiązał się z wyższym ryzykiem zgonu. Jak wykazano, średnie BMI pacjentów, którzy zmarli w trakcie badań wynosiło 29,2, czyli mniej niż tych, którzy przeżyli - 30,3. Większe znaczenie miał natomiast obwód talii - była ona w tej grupie o 2,5 centymetra szersza.




Wynika z tego, że ryzyko zgonu kobiet i mężczyzn z chorobą nerek jest tym większe, im szerszy jest obwód ich pasa. U badanych kobiet, które zmarły wynosił on średnio 108 centymetrów, a u mężczyzn - 122 centymetra.





Wskaźnik masy ciała może być mylący w określaniu ryzyka zgonu u osób z przewlekłą chorobą nerek, gdyż odzwierciedla zarówno masę tkanki tłuszczowej, jak i mięśniowej w organizmie. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego umięśniona osoba, która ma mało tkanki tłuszczowej, może mieć większy BMI niż osoba bardziej otłuszczona, o mniejszej masie mięśniowej. Obwód pasa jest z kolei wskaźnikiem tzw. otyłości brzusznej, z którą wiąże się otłuszczenie narządów wewnętrznych, np. wątroby czy nerek. Ten typ otyłości jest uważany za ważny czynnik ryzyka wielu chorób.





Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, otyłość brzuszna występuje u kobiet przy talii powyżej 80 centymetrów i u mężczyzn powyżej 94 centymetrów.

691 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.