Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Edukacja zdrowego życia

dodano: Piątek, 15 Lipiec 2011, 9:45:49

Zespół badaczy z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przebadał skuteczność tysięcy programów do walki z otyłością.






Analiza objęła dane z 2383 dostępnych na świecie publikacji badawczych dotyczących czynników środowiskowych w prewencji i leczeniu otyłości wśród dzieci i młodzieży.





Wnioski? Nawet te proste reguły zdrowego życia wpaja się trudno, a rodzice nie zawsze pomagają, gdyż po prostu nie dostrzegają nadwagi dzieci.





Specjaliści podkreślają, że aby uchronić młodzież przed otyłością, rodzice, nauczyciele oraz władze lokalne powinny ze sobą współpracować. Trening zdrowego trybu życia by był naprawdę skuteczny, powinien być rozpoczęty wcześnie i trwać konsekwentnie przez dłuższy czas.





Analiza wyników światowych badań na temat programów zapobiegania nadwadze i otyłości wśród młodzieży powierdza, że najmłodsi potrzebują wsparcia rodziców, szkół oraz władz lokalnych, by zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Szkoły powinny uczyć zarówno dzieci, jak i ich i rodziców, jak się zdrowo odżywiać, rodzice powinni dawać pociechom dobry przykład, a samorządy zapewniać im łatwy dostęp do rekreacji.





By dany program zapobiegania otyłości odniósł wymierny sukces, musi trwać wystarczająco długo - minimum trzy miesiące, ale największą skutecznością cieszą się programy trwające ponad dwa lata.






Programy te powinny uczyć nie tylko zdrowego odżywiania, ale również skłaniać do zwiększania poziomu aktywności fizycznej i zmniejszenia czasu spędzanego na siedząco.






Doświadczenie pokazuje też, że programy prewencji otyłości prowadzone w szkołach są bardziej efektywne, jeśli prowadzi się je wśród dzieci, a nie dopiero wśród nastolatków.






Istatna jest współpraca odpowiednio wyedukowanych nauczycieli z rodzicami, którzy swoim stylem życia dają przykład swoim dzieciom. Ich rola w kształtowaniu nawyków żywieniowych najmłodszych jest naprawdę duża.






Z drugiej strony wyniki badań pokazują, że rodzice nie zawsze potrafią rozpoznać nadwagę u swoich dzieci. Ewentualne dostrzeżenie nieprawidłowości tłumaczone jest często tym, że dziecko jest pulchne, ma grube kości lub specyficzną urodę. Dobrym rozwiązaniem w razie wątpliwości będzie zasięgnięcie opinii lekarza lub pielęgniarki szkolnej.






Na styl życia i odżywiania dzieci ma wpływ całe środowisko społeczne, a więc dostęp do infrastruktury umożliwiającej uprawianie sportu.

710 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.