Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Kiedy stosowanie suplementów diety wspomagających odchudzanie ma sens?

dodano: Czwartek, 14 Lipiec 2011, 10:13:53

Lato to czas, kiedy najbardziej wstydzimy się dodatkowych kilogramów. Nie zawsze decydujemy się jednak na ograniczenie spożywanych kalorii czy zwiększenie aktywności fizycznej, a wybieramy drogę na skróty - czyli sięgamy po preparaty z apteki. Lista dostępnych na rynku suplementów diety wspomagających odchudzanie jest długa. Czy faktycznie działają?






Na polskim rynku dostępny jest tylko jeden lek na odchudzanie (orlistat, środek ograniczający wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym), a cała reszta preparatów to tylko wspomagacze odchudzania, które powinno być oparte na stosowaniu racjonalnej diety i aktywności fizycznej. Same w sobie nie sprawią, że w łatwy sposób osiągniemy wymarzoną sylwetkę.






Suplementy diety wspomagających odchudzanie najczęściej zawierają chrom, błonnik, multiwitaminy, karnitynę, chitosan lub CLA (kwas linolowy). Czy substancje te faktycznie odchudzają?






Tak naprawdę błonnik, witaminy i składniki mineralne głównie tylko korygują niepożądane objawy związane z zastosowaniem restrykcyjnej diety.





Codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi minimum 20 gramów błonnika na każde 1000 kalorii, czyli przy tradycyjnej diecie 2000 kalorii - co najmniej 40 gramów.





Osoba, która ją stosuje bez trudu może zapewnić sobie taką minimalną ilość włókna pokarmowego, poprzez zjadanie w ciągu dnia około 2/3 kilograma warzyw i 1/3 kiligrama owoców.





Z kolei w diecie niskokalorycznej, zwierającej tylko 1000 kalorii błonnika jest zbyt mało - jedynie 14 gramów. Jeszcze mniej tego cennego włókna pokarmowego jest w innych dietach jedno lub kilku-składnikowych, ubogich w produkty zbożowe.






W takich sytuacjach stosowanie preparatów zawierających błonnik jest uzasadnione. Wówczas faktycznie wspomaga on odchudzanie, gdyż daje uczucie sytości, a także korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Dodatkowo obniża poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi glukozę i zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny.






W dietach niskokalorycznych bardzo często brakuje też niektórych witamin i składników mineralnych, takich jak wapń, witamina B1, witamina B6 oraz żelazo. Jeśli nie można przyjąc ich wraz z pożywieniem, warto je uzupełniać poprzez zażywanie odpowiednich suplementów. Nie ma jednak dowodów, że spożywanie dodatkowych ilości wapnia w suplementach wspomaga odchudzanie.






Stosowanie syntetycznych "wspomagaczy" odchudzania ma sens tylko wtedy, gdy są one dobierane indywidualnie, ale nawet wtedy nie zastąpią racjonalnej diety i aktywności fizycznej.

713 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.