Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjscy naukowcy wykazali, że poparzenie słoneczne powoduje długotrwały ból, ponieważ w organizmie tworzy się specyficzne białko o nazwie CXCL5, należące do grupy chemokin.
W ramach eksperymentu badacze za pomocą promieniowania UV-B spowodowali oparzenia małego fragmentu skory u szczurów oraz u 10 zdrowych osób. Następnie poparzone próbki skóry zbadali pod kątem obecności substancji związanych z odczynem zapalnym.
Jak się okazało - zarówno u ludzi, jak i u zwierząt naświetlenie ultrafioletem spowodowało wyraźny wzrost poziomu białka o nazwie CXCL5, należącego do chemokin. Są to białka mające wpływ na odpowiedź immunologiczną.
CXCL5 już wcześniej powiązano ze stanami zapalnymi, a jak wykazało ostatnie badanie - ma ono również związek z bólem.
Gdy badacze wstrzykiwali CXCL5 zwierzętom nie narażonym na działanie ultrafioletu, również intensywnie odczuwały one ból, podobny do tego, który występuje po oparzeniu słonecznym. Dolegliwości te zmniejszały się po podaniu szczurom przeciwciał neutralizujących chemokinę.
Nadmiar słońca skutkuje reakcją zapalną organizmu. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje uszkodzenia skóry, które skutkują wydzielaniem wielu przenoszących sygnały cząsteczek, w tym właśnie chemokin, oraz pobudzają komórki odpornościowe. Jednocześnie pobudzeniu mogą ulec włókna nerwowe, czego skutkiem jest ból utrzymujący się jeszcze długo po zakończeniu opalania. Jest on skutkiem reakcji immunologicznej.
Brytyjczycy nie są pewni, czy CXCL5 jest przyczyną bólu w wielu różnych chorobach, czy też tego rodzaju substancji specyficznych dla poszczególnych stanów zapalnych jest więcej. kolejne badania mają wyjaśnię tę zagadkę.