Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 7-8 lipca br. w Warszawie odbyło się V Międzynarodowe Forum Suplementów Diety.
Wzięli w nim udział pracownicy nadzoru sanitarnej inspekcji farmaceutycznej, specjaliści z grona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, pracownicy działów medycznych producentów suplementów diety oraz kadra naukowo-badawcza z Polski oraz zagranicy.
Głównym celem Forum był przekaz aktualnej wiedzy i informacji oraz publiczna debata na temat problemów występujących w obszarze suplementów diety.
Debatowano nad:
- przyszłością suplementów diety
- tematem suplementów diety w świetle regulacji krajowych i europejskich
- znakowaniem produktów spożywczych
- ryzykiem wpływu napojów energetyzujących na zdrowie
- tematem środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
- rolą administracji państwowej w nadzorze nad produkcją i wprowadzaniem do obrotu suplementów diety
Podczas spotkania przedstawiono także wyniki badań dotyczących suplementów diety. Mówią one, że 22% Polaków zażywało przynajmniej jeden suplement diety, z czego 29% sięgało po niego przez co najmniej 12 miesięcy. Największe zainteresowanie dodatkami do żywności zaobserwowano w dużych miastach. Szacunkowo przyjmuje je od 25 do 75% mieszkańców Warszawy.
Okazuje się, że najwięcej suplementów zażywają Amerykanie - przez co najmniej 10 lat suplementy przyjmowało aż 75% z nich.
z kolei w Europie średnio zażywa je ponad 50% osób, ale przykładowo w Danii i Finlandii robi to prawie 80% ludności, głównie osoby w starszym wieku.
W 2009 roku wartość sprzedaży suplementów w Europie przekroczyła 8,2 miliardów euro. Ponad 50% z nich to preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne.
Po co zażywamy suplementy diety? Głównie sięgamy po nie z powodu zmęczenia i osłabienia lub jakieś choroby, ale także dla wzmocnienia organizmu przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub psychicznym lub dla poprawienia urody.
Specjaliści zalecają okresowe przyjmowanie dodatków do żywności np. przez kobiety w ciąży lub osoby, których dieta jest źle zbilansowana.
Nie ma jednak pewności, czy suplementy zapobiegają groźnym chorobom, najlepiej chronią przed nimi witaminy i inne składniki mineralne zawarte w pożywieniu, a nie w suplementach.
Specjaliści przypomnieli też, że groźne może być ich przedawkowanie.
Organizatorem V Międzynarodowego Forum Suplementów Diety było Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Pro-Salutem.