Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nowojorscy specjaliści przeprowadzili ranking popularnych diet. Najlepszy plan żywieniowy dla danej osoby zależy od celu, jaki chce ona osiągnąć.
22 ekspertów dietetyki i żywienia, lekarzy cukrzycy i chorób serca przeanalizowało i oceniło zasady stosowania i skuteczność dwudziestu diet.
Ranking przeprowadzono w różnych kategoriach: krótko i długo terminowej utraty wagi, łatwości stosowania, wartości żywieniowej oraz zdolności do powstrzymania rozwoju cukrzycy i chorób serca.
Najlepszym planem żywieniowym we wszystkich kategoriach okazała się dieta DASH, prowadząca do obniżenia ciśnienia i korzystnie wpływająca na serce. Drugie miejsce zajęła dieta śródziemnomorska.
W opracowanej przez specjalistów z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego diecie Dash produkty spożywcze podzielono na osiem grup. Wolno zjeść określoną ilość porcji każdej z nich, a produkty można ze sobą dowolnie łączyć.
Pierwsza grupa to kasze i przetwory zbożowe, które dostarczają błonnika, który utrudnia przyswajanie tłuszczu i obniża poziom cholesterolu. Należy jeść 5–6 porcji zaliczanych do niej produktów dziennie. Jedna porcja to np. kromka chleba pełnoziarnistego lub razowego, mała grahamka, 3 łyżki muesli wielozbożowego, płatków owsianych lub pół szklanki ugotowanego ryżu lub kaszy.
Druga grupa to warzywa, będące źródłem potasu regulującego gospodarkę wodną w organizmie i obniżającego ciśnienie. Dieta zakłada spożywanie ich 4–5 razy dziennie, najlepiej na surowo lub gotowane na parze. Jedną porcję stanowi przykładowo szklanka soku warzywnego, szklanka surowych warzyw lub pół szklanki jarzyn gotowanych.
Trzecia grupa to owoce, które mają dużo witaminy C i beta-karotenu, substancji które chronią tętnice przed działaniem wolnych rodników. Należy sięgać po nie 4–5 razy dziennie, najlepiej na surowo ze skórką. Jedna porcja to np. średni owoc, 1/4 szklanki soku owocowego, garść rodzynek, 4–5 suszonych moreli, pół szklanki jeżyn lub borówek.
Do czwartej grupy zaliczono chudy nabiał, dostarczający wapń i witaminę B2, która łagodzi objawy stresu. Należy spożywać go 2–3 razy dziennie, a jedną porcję stanowi np. pół szklanki jogurtu naturalnego, szklanka maślanki, 1/4 kostki chudego lub półtłustego twarogu.
Piąta grupa to ryby morskie, będące źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zapobiegają zakrzepom i obniżają ciśnienie. Warto jeść je 2–3 razy w tygodniu. Jedna porcja to 100 gramów gotowanej lub smażonej ryby.
Do szóstej grupy zaliczono orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, które obniżają poziom złego cholesterolu o blisko 30% i wzmacniają serce. Należy sięgać po nie 4–5 razy w tygodniu. Jedną porcją stanowi przykładowo 1/3 szklanki orzechów lub migdałów, 2 łyżki nasion słonecznika lub dyni czy pół szklanki zielonego groszku.
Siódma grupa to tłuszcze roślinne, zawierające zdrowe dla serca nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy jeśc je 2–3 razy dziennie. Jedna porcja to np.łyżeczka margaryny miękkiej z kubeczka, łyżeczka majonezu, łyżka oliwy lub oleju rzepakowego.
Ostatnią, ósmą grupę stanowią miód i gorzka czekolada, które mają działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko zakrzepów. Warto jeść je 3-4 razy w tygodniu. Jedna porcja to łyżeczka miodu lub kostka czekolady.
W diecie DASH zaleca się spożywanie 5-6 posiłków dziennie, które łącznie dostarczają organizmowi około 2000 kcal. Należy unikać owocowych jogurtów, soków, owoców w puszce oraz kawy i nie wolno spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pić co najmniej 1,5 litra płynów, najlepiej niskosodową wodę mineralną i zieloną herbatę.
Stosowanie diety Dash już przez 30 dni sprawia, że ciśnienie może spaść nawet o około 10 mm/Hg.