Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Ruszyła XIV edycja Programu STOP18!, którego celem jest przeciwdziałanie sprzedaży papierosów niepełnoletnim i edukacja sprzedawców. W tym roku szkolenia obejmą również przyszłych pracowników handlu.
Badania przeprowadzone na potrzeby programu wykazały, że niepełnoletni nie mają w Polsce większych problemów z zakupem papierosów - 63% sprzedawców nie odmawia, gdy osoba poniżej 18 roku życia chce kupić wyroby tytoniowe... Większość z 990 przeprowadzonych w ramach eksperymentu prób zakupu zakończyłaby się dla niepełnoletniego powodzeniem.
Najwięcej, bo 74% sprzedawców udostępniłoby papierosy nieletnim w Krakowie. Ich zakup byłby możliwy w 65% przebadanych punktach sprzedaży w Gdańsku, w 63% w Warszawie, 59% we Wrocławiu i w 48% w Poznaniu. Adresy 420 skontrolowanych punktów, w których doszłoby do złamania prawa, zostaną przekazane policji oraz straży miejskiej.
Zdaniem koordynatorów Programu STOP18! statystyki te wyglądałaby jeszcze gorzej po uwzględnieniu dostępu niepełnoletnich do nielegalnych wyrobów tytoniowych - papierosów z przemytu i tych produkowanych nielegalnie. Są one tańsze, a tym samym bardziej dostępne dla nieletnich. Dodatkowo sprzedawane są w sposób rażąco łamiący prawo.
W tym roku uruchomiona została także nowa strona internetowa, na której można anonimowo zgłaszać punkty handlowe, podejrzane o łamanie prawa.
Akcję wspierają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, policja, straż miejska oraz ZHP.
Obecnie za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobie, która nie ukończyła 18 roku życia grozi sprzedawcy mandat w wysokości 500 złotych lub grzywna do 5000 złotych. Policja lub straż miejska mogą nałożyć dodatkowy mandat w wysokości 100 złotych, jeżeli papierosy były sprzedawane na sztuki. Od 15 listopada za sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim lub brak informacji o zakazie sprzedaży będzie grozić grzywna do 2000 złotych.