Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Dziś, 31 maja, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa

dodano: Wtorek, 31 Maj 2011, 9:49:26

Dziś, 31 maja, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa.






Święto obchodzone jest od 1987 roku - zostało wówczas ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia WHO, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu, w wyniku którego co roku umierają lub ciężko chorują miliony osób.





Nałóg ten zabija rocznie aż 6 000 000 ludzi w skali świata.





Pierwszym międzynarodowym traktatem dotyczącym zdrowia publicznego była Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Od 2005 roku podpisały ją 173 kraje, w tym Polska.





Dokument wyznacza kolejne kroki, jakie powinny być podjęte w celu zmniejszenia narażania obywateli państw członkowskich na oddziaływanie dymu tytoniowego. Należą do nich regulacje związane z edukacją, komunikacją, szkoleniami, zwiększaniem świadomości społecznej, a także z samym rynkiem:




- podniesienie podatków na wyroby tytoniowe

- zwrócenie uwagi na nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi

- wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów (oraz ich lepsze przestrzeganie) dot. reklamy, promocji i sponsorowania

- zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim i przez nieletnich

- zakaz sprzedaży przez internet

- regulacje dotyczące wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, pakowania, ich oznakowania i informacji na nich umieszczanych





W naszym kraju każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera 70 000 osób, a kolejne 8 000 zabija bierne palenie.






Światowy Dzień Bez Papierosa to jeden z momentów, kiedy szczególną aktywność okazują organizacje zwalczające palenie papierosów, takie jak Stowarzyszenie MANKO. Poprzez działania edukacyjne stara się ono wspierać organy państwowe odpowiedzialne za politykę prozdrowotną w Polsce.





Stowrzyszenie propaguje wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, gdyż, jak wynika z jego badań - 68% palaczy i 84% niepalących Polaków popiera zakaz palenia we wszystkich miejscach, w których są osoby narażone na bierne palenie. Dowodzi to, że Polacy są zadowoleni ze zmian, jakie zaszły w ubiegłym roku.





MANKO postuluje wprowadzenie następujących zmian:




- wprowadzenie jednolitych opakowań z dużymi oznaczeniami obrazkowymi

- zakaz sprzedaży internetowej oraz ekspozycji wyrobów tytoniowych, a nawet umieszczania ich w widocznym miejscu w punktach sprzedaży

- zakaz produkcji i dystrybucji słodyczy, przekąsek, zabawek, a także wszelkich innych przedmiotów, które kształtem nawiązywałyby do wyrobów tytoniowych, przyciągając uwagę dzieci i młodzieży

- wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, bez żadnych ustępstw






Każdego roku obchody Światowego Dnia bez Tytoniu przeprowadzane są pod innym przewodnim hasłem, odzwierciedlającym aktualne, ważne problemy dotyczące walki z nałogiem tytoniowym. Tematem tegorocznych obchodów święta jest „Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu”. W tym dniu oraz oraz przez cały rok WHO będzie wzywać kraje do umieszczenia traktatu jako priorytetowego działania w zakresie kontroli globalnej epidemii palenia tytoniu.






Z tej okazji organizowana jest też ogólnopolska kampania społeczna dotycząca biernego palenia, kierowana do ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i opiekunów dzieci. W wielu miastach orrganizowane są happeningi i akcje mające na celu zwrócenie uwagi na ten problem.

797 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.