Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Badanie przeprowadzone na myszach przez amerykańskich naukowców wykazało, że kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy omega-3 normalizuje zachowanie osobników z chorobą afektywną dwubiegunową, a także zmniejsza ich pociąg do alkoholu.
Czy to możliwe, by kwasy omega-3 mogły zastąpić psychotropy?
Eksperyment przeprowadzono na zmodyfikowanych genetycznie gryzoniach z typowymi objawami choroby dwubiegunowej: epizody depresji przeplatały się u nich z wywołanymi stresem epizodami manii.
Okazało się, że myszy, którym podano DHA normalizowały swoje zachowanie - nie wpadały w depresję ani nie przejawiały manii. Kompleksowe badania ekspresji genów wykazało, że geny będące znanymi celami leków psychiatrycznych zostały poddane modulowaniu i normalizacji przez DHA. Amerykanie stwierdzili, że kwas działa na mózg tak samo jak psychotropy, również na poziomie molekularnym. Dodatkowo zaobserwowano, że u zażywających go zwierząt zmniejszył się pociąg do alkoholu. To istotne, gdyż dwubiegunowe myszy, podobnie jak niektórzy ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową często sięgają po alkohol.
Dieta bogata w kwasy omega-3 może więc pomóc w leczeniu i zapobieganiu zaburzeniu afektywnemu dwubiegunowemu oraz alkoholizmowi.
Nie wywołują one groźnych skutków ubocznych, dlatego niewykluczone, że w przyszłości będą podawane chorym w ramach terapii przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki tradycyjnych leków. Taki model byłby szczególnie korzystny w przypadku kobiet w ciąży lub planujących ciążę.