Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem brazylijskich naukowców dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej niż pozostałe mają problemy z zachowaniem wagi w dorosłym życiu.
Jest to spowodowane tym, że cesarka pozbawia noworodki kontaktu z bakteriami z kanału porodowego, które pozwalają regulować metabolizm.
Badanie przeprowadzone na grupie 2 tysięcy osób w wieku od 23 do 25 lat wykazało, że ryzyko otyłości w przypadku osób urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia może być nawet o 58% większe w porównaniu z osób urodzonymi w sposób naturalny.
Podwyższone ryzyko u osób urodzonych w ten sposób utrzymywało się także po wzięciu pod uwagę innych czynników, mogących wpływać na skłonność do otyłości, takich jak wysoka masa urodzeniowa, dochody czy poziom edukacji rodziców.
Zaobserwowano, że na urodzenie poprzez cesarskie cięcie najczęściej decydowały się bardziej wykształcone matki. Brazylia należy do krajów o najwyższym odsetku takich urodzeń (około 44%), przy czym duża część tych zabiegów wykonywanych jest bez medycznego uzasadnienia. W USA odsetek ten wynosi około 33%.