Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Polacy wypijają rocznie średnio 176 litrów mleka. Ilość tą, wzbogaconą o jego przetwory przeliczyć można na 211 gramów mleka na dzień, co stanowi pełne 100% zalecanej dawki produktów mlecznych. Większą część spożywamy w postaci mleka pitnego, pozostałą - w postaci jogurtów, mleka w proszku, serów, śmietany i innych produktów. Zdecydowanie najczęściej spożywanym mlekiem jest to pochodzące od krowy.
Z kolei niewiele osób pije mleko kozie, które jak dowiedli hiszpańscy naukowcy - bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Co więcej, jego skład bardzo przypomina skład mleka ludzkiego. Z powodu licznych jego zalet zaliczono je do tzw. produktów funkcjonalnych.
Mleko kozie nasila wykorzystanie żelaza oraz regenerację hemoglobiny i minimalizuje niekorzystne interakcje wapń-żelazo, dlatego powinno być spożywane przez osoby cierpiące na anemię. Jak wykazali badacze - mleko uzyskane od kozy zabezpiecza też stabilność DNA, nawet w przypadkach przeciążenia organizmu żelazem w trakcie leczenia anemii.
C więcej, podobnie jak mleko ludzkie, mleko kozie zawiera mniej alfa-1-kazeiny (występuje ona w mleku krowim i u niektórych osób jest przyczyną alergii). Mleko kozie jest więc hipoalergiczne, a dodatkowo sprzyjają rozwojowi mikroflory przewodu pokarmowego.
Mleko kozie zawiera też mniej laktozy (ok. 1% lub mniej) niż krowie, dlatego znacznie łatwiej się trawi. Z kolei w jego składzie występuje większa ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stanowią łatwo dostępne, szybkie źródło energii i nie są magazynowane jako tkanka tłuszczowa.
To nie koniec zalet mleka od kozy... obfituje ono w wysoce biodostępne wapń, fosfor, selen i cynk, które wzmacniają ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi i działają jak przeciwutleniacze. Dodatkowo jego picie zmniejsza ogólny poziom cholesterolu, a także utrzymuje odpowiednie stężenie trójglicerydów i transaminaz.
Mleko kozie jest więc produktem wysoce funkcjonalnym i korzystnie działa na nasz organizm, tymczasem większość z nas nawet nie zna jego smaku... Może warto to zmienić...
Wartość odżywcza mleka koziego w 100 ml:
woda 87 g
wartość energetyczna 260/62 kJ/kcal
białko 2,9 g
kazeina: laktoalbuminy 85:15
tłuszcz 3,8 g
węglowodany 4,1 g
sód 35–42 mg
wapń 114–163 mg
fosfor 84–122 mg
żelazo 0,01–0,07 mg
oraz śladowe ilości molibdenu, jodu i witaminy A i C