Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że grelina - hormon głodu - powoduje wyostrzenie zmysłu powonienia zarówno u szczurów, jak i u ludzi.
W ramach eksperymentu na gryzoniach podano im grelinę i rejestrowano ruch ich nozdrzy przy pomocy kamer wideo. W drugim badaniu, z udziałem ludzi, po podaniu hormonu zlecono im ocenę przyjemności, jaką dawały im różne zapachy, a specjalna aparatura mierzyła, ile powietrza wdychali podczas wąchania.
Jak się okazało, zarówno szczury, jak i ludzie po podaniu hormonu wąchali intensywniej, wciągając do nozdrzy powietrze o większej objętości. Ludzie, którzy przyjęli grelinę potrafili precyzyjniej wychwycić różnice pomiędzy podobnymi zapachami niż osoby z grupy kontrolnej, którym jej nie podano.
Zmysł węchu w świecie zwierząt jest podstawowym narzędziem pozwalającym na wyszukiwanie źródła pożywienia. Może to tłumaczyć mechanizm wzmacniający jego siłę, gdy jesteśmy głodni.
Węch odgrywa bardzo ważną rolę w kontrolowaniu apetytu - kiedy stajemy się głodni, zapach jedzenia staje się dla nas łatwiej wyczuwalny i wzmaga nasze łaknienie.