Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem amerykańskich naukowców miłość do kawy jest zapisana w genach - to czynniki genetyczne mogą tłumaczyć, dlaczego niektóre osoby piją duże ilości kawy, a inne nie przepadają za tym napojem.
Kofeina należy do najbardziej popularnych substancji psychoaktywnych na świecie. Około 90% dorosłych Amerykanów przyznaje się do regularnego spożywania kawy oraz innych napojów i pokarmów zawierających ten związek.
Ludzie różnią się jednak pod względem konsumpcji produktów z kofeiną, a zwłaszcza bogatej w nią kawy - niektórzy pija po kilka filiżanek dziennie i nie wyobrażają sobie bez niej życia, a inni nie piją jej w ogóle lub sięgają po nią tylko sporadycznie.
Badacze przeanalizowali genomy ponad 43 tysięcy Amerykanów. Okazało się, że warianty dwóch fragmentów DNA mają związek z większym dziennym spożyciem napojów i innych produktów z kofeiną.
Jeden z tych odcinków DNA zlokalizowany jest w sąsiedztwie genu CYP1A2, kodującego białko o nazwie cytochrom 450, które odpowiada za metabolizowanie kofeiny w organizmie. Drugi fragment zlokalizowano w pobliżu genu AHR, który kontroluje aktywność CYP1A2. Oba te odcinki DNA najprawdopodobniej regulują aktywność wspomnianych genów.
Okazało się, że osoby posiadające pierwszy specyficzny wariant fragmentu DNA spożywały dziennie około 44 mg kofeiny więcej niż pozostali (odpowiada to ilości kofeiny zawartej w puszce coli, filiżance herbaty lub około jednej trzeciej filiżanki kawy). W przypadku posiadaczy drugiego zidentyfikowanego fragmentu DNA, dzienne spożycie kofeiny było o 38 mg większe.
Naukowcy spekuliją, że warianty genetyczne, które zidentyfikowano u miłośników kofeiny prawdopodobnie nasilają metabolizm tego związku w ich organizmie, zatem by utrzymać poziom, który daje te same efekty muszą oni spożywać go w większych ilościach.
Spożycie kofeiny powoduje różnorakie efekty fizjologiczne i zdrowotne, zarówno szkodliwe, jak i korzystne.
W opinii Amerykanów wiedza na temat genetycznych uwarunkowań spożycia tej substancji może pomóc w bardziej szczegółowym badaniu jej wpływu na zdrowie ludzi.
Odkryte warianty genetyczne odpowiadają jednak tylko za część różnic w spożyciu kofeiny, zdaniem Amerykanów muszą istnieć jeszcze inne warianty, które mają na to wpływ.
Nałogowe spożycie kofeiny okazuje się mieć swoje źródło w wątrobie, a nie w mózgu, jak sądzono dotychczas.