Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dziś Amsterdam stał się europejskim centrum walki z uzależnieniem od tytoniu. W stolicy Holandii rozpoczęła się już piąta europejska konferencja pod hasłem „Tytoń albo zdrowie”.
Podczas spotkania poruszana będzie kwestia wpływu zakazu palenia w różnych krajach na stan zdrowia obywateli, a także temat roli krajowych i międzynarodowych organizacji prozdrowotnych w walce ze strategiami koncernów tytoniowych i z uzależnieniem od tytoniu.
Konferencja, w której biorą udział przedstawiciele różnych państw, jest doskonałą okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy, której celem będzie wspólna walka o poprawę zdrowia milionów ludzi.
Polskę reprezentuje Magda Petryniak ze Stowarzyszenia MANKO, organizatora ogólnopolskich kampanii społecznych „Polska bez dymu” i „Lokal Bez Papierosa .pl”. Wykonany przez nią odczyt dotyczyć będzie strategii marketingowych wykorzystywanych przez koncerny tytoniowe w Polsce i Europie Wschodniej, w celu zachęcenia kobiet do palenia tytoniu.
Uczestnicy konferencji dyskutować będą ponadto na temat Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (Framework Convention on Tobacco Control – WHO FCTC), zawiązanej pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.
Powodem jej utworzenia była rosnąca globalna epidemia chorób odtytoniowych. Tylko w Polsce, wskutek biernego palenia każdego roku umiera około 8 700 osób. Tytoń zabija ponadto 30-50% palaczy, odpowiada za 90% wszystkich przypadków nowotworów płuc oraz zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Konwencja FCTC zawiera szereg działań, skupiających się na walce z uzależnieniem od tytoniu. Kraje które ratyfikowały umowę (do tej pory zrobiło to 168 państw, w tym Polska), powinny je podejmować w celu ochrony zdrowa obywateli.