Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jak wiadomo, przyczyny otyłości są złożone i jest ich wiele. Zdaniem koreańskich naukowców na wagę i odczuwanie smaku mogą też wpływać... infekcje ucha.
Porównali oni wrażliwość zmysłu smaku u 42 dzieci w wieku od 3 do 7 lat cierpiących na przewlekłe zapalenie ucha środkowego oraz w takiej samej grupie zdrowych rówieśników.
Okazało się, że chore maluchy miały więcej problemów z wyczuwaniem smaku słodkiego i słonego. Nie stwierdzono natomiast różnicy w odczuwaniu smaku kwaśnego i gorzkiego.
Infekcja ucha nie tylko wpływała na zmysł smaku, ale miała też związek z wyższym wskaźnikiem masy ciała BMI. U chorych dzieci wynosił on średnio 20,6, podczas gdy u zdrowych - 17,7. Według tabel amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), BMI powyżej 18 u siedmiolatków oznacza nadwagę, natomiast powyżej 20 - otyłość.
Koreańczycy przypuszczają, że infekcje ucha mogą uszkadzać nerwy przekazujące sygnały z kubków smakowych do mózgu, przez co cierpiące na nie dzieci jedzą więcej. Rozszyfrowanie tej zależności jest istotne, ponieważ infekcje ucha są jedną z najpopularniejszych przyczyn wizyt dzieci u lekarza. Jednocześnie na całym świecie rośnie też epidemia otyłości.