Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wiele osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów przechodzi na niskowęglowodanową dietę wysokobiałkową. Brytyjscy naukowcy wykazali, iż taki sposób żywienia prowadzi do zmian w jelicie grubym, które mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego.
W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 17 otyłych mężczyzn. Jego celem było prześledzenie krótkoterminowych zmian w stężeniu metabolitów, np. związków N-nitrozowych, o działaniu kancerogennym. Studium nie wyjaśnia więc rzeczywistego związku omawianej diety z ryzykiem różnych chorób jelita grubego w dłuższej perspektywie. Mimo to naukowcy przestrzegają przed znacznym ograniczeniem ilości nieprzyswajalnych węglowodanów, czyli włókien (błonnika).
Uczestników eksperymentu podzielono na trzy grupy, w których testowali oni 3 krótkie diety:
- jednotygodniowe menu obliczone na podtrzymanie dotychczasowej wagi
- miesięczną dietę wysokobiałkową z umiarkowaną ilością węglowodanów
- miesięczną dietę wysokobiałkową i jednocześnie niskowęglowodanową
Mężczyźni stosujący pierwszą dietę mogli spożywać 360 gramów węglowodanów, 116 gramów tłuszczu i 85 gramów białek dziennie. Na śniadanie proponowano im płatki, jajka i tosty, na lunch - kanapki i sałatki, a na kolację - makarony z dodatkiem ryby, kurczaka lub soi.
Menu drugiej diety opierało się na dostarczaniu 181 gramów węglowodanów dziennie, podczas gdy przy trzeciej diecie uczestnicy mogli zjadać ich zaledwie 22 gramów. W tym ostatnim przypadku mężczyźni jadali na śniadanie jajka na bekonie, a ich obiad i kolacja składały się w dużej mierze z mięsa i ryb, z dodatkiem warzyw oraz sera. Obie diety wysokobiałkowe zapewniały około 140 gramów białek dziennie, przy czym dieta niskowęglowodanowa zawierała prawie 2-krotnie więcej tłuszczu: 143 gramów w porównaniu do 82 gramów.
Pod koniec eksperymentu okazało się, że diety o podwyższonej zawartości białka i zmniejszonej węglowodanów, w tym włókien przyczyniły się znacznego obniżenia w kale stężenia metabolitów chroniących przed rakiem i jednoczesnego wzrostu poziomu groźnych metabolitów.