Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem amerykańskich badaczy nastolatki, których życie towarzyskie kontrolują rodzice, rzadziej mają problemy związane z alkoholem.
Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że poziom kontroli zależy od praktykowanego stylu wychowania dzieci, a także że najskuteczniejsze jest kontrolowanie córek przez ojców, a synów przez matki.
Wzięło w nich udział 581 studentów, którzy wypełnili ankiety na temat metod wychowawczych stosowanych przez ich matki i ojców oraz na temat wiedzy ich rodziców o ich przyjaciołach i wyjściach ze znajomymi. Uczestnicy odpowiadali również na pytania dotyczące zachowań impulsywnych i problemów związanych z alkoholem.
Uzyskane odpowiedzi pozwoliły na podzielenie rodziców na trzy grupy:
- apodyktycznych, czyli skrupulatnie przestrzegających zasad i nie uznających dyskusji z dziećmi
- autorytatywnych, a więc stosujących jasne zasady i polecenia, ale w atmosferze otwartej dyskusji - dopuszczających dzieci do udziału w formułowaniu obowiązujących reguł
- liberalnych, zachowujących się bardziej jak przyjaciele niż rodzice swoich dzieci
Okazało się, że rodzice autorytatywni najlepiej monitorują zachowania i kontakty swoich pociech, natomiast rodzice całkowicie liberalni nie kontrolują swoich dzieci w wystarczającym stopniu. Wyniki badania wykazały też, że rodzice apodyktyczni tak naprawdę nie znali prawdziwych planów ani znajomych swoich dzieci.
Analiza danych z ankiet pod kątem płci rodziców i dzieci oraz stylu wychowania wykazała ponadto, że kontrola zachowania prowadzona przez rodzica odmiennej płci wyraźnie zmniejsza problemy związane z piciem alkoholu i zachowaniami impulsywnymi u nastolatków. Zależność ojciec-córka i matka-syn pełni więc w tym zakresie kluczową rolę.