Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy odkryli, że kiedy jesteśmy niewyspani, możemy podejmować bardziej ryzykowne decyzje niż zwykle.
W przeprowadzonym przez nich badaniu, wykonanym za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, uczestniczyło 29 ochotników w średnim wieku 22 lat. Okazało się, że u niewyspanych osób obszary mózgu odpowiedzialne za ocenę pozytywnych wyników ulegały nadmiernemu pobudzeniu, podczas gdy aktywność rejonu oceniającego negatywne rezultaty ulegała stłumieniu. Efektem było koncentrowanie się pozbawionych snu osób na opcjach zapewniających większy zysk, nie zwracając uwagi na minimalizowanie ewentualnych strat.
Autorzy badania stwierdzili na tej podstawie, że niewyspanie nasila optymizm, prowadząc do podejmowania ryzykownych decyzji. To właśnie dlatego hazardzistom często wydaje się po nieprzespanej nocy, że ich szanse na wygraną następnego dnia są wysokie... Zgubna w skutkach może być już jedna nieprzespana noc. Dobrym przykładem działania tego mechanizmu są też lekarze, którzy po długich godzinach dyżuru nocnego często popełniają pomyłki
Już wcześniej dowiedziono, że niewystarczająca ilość snu upośledza naszą zdolność do podejmowania decyzji. Do tej pory tłumaczono, iż jest to skutek upośledzenia procesów podtrzymywania uwagi i pamięci oraz integracji sygnałów dotyczących otoczenia. Amerykańscy badacze po raz pierwszy wykazali, że pozbawienie snu może zmienić sposób, w jaki mózg ocenia wartość i to niezależnie od procesów uwagi i pamięci. Nowym odkryciem jest również to, że niewyspanie zwiększa naszą wrażliwość na potencjalną nagrodę i zmniejsza zdolność do przewidywania negatywnych konsekwencji naszego postępowania.