Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Badanie przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazało, że osoby, wobec których w dzieciństwie stosowano przemoc fizyczną są ponad dwukrotnie bardziej narażone na wrzody żołądka niż te, które nie miały takich przykrych doświadczeń.
Wzięło w nich udział ponad 13 tysięcy dorosłych Kanadyjczyków, z których ponad tysiąc przed ukończeniem 18 roku życia doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskiej osoby. Wrzody żołądka zdiagnozowano łącznie u 493 osób.
Okazało się, że istnieje silny związek pomiędzy przemocą fizyczną doznaną w dzieciństwie a obecnością wrzodów w dorosłym życiu, nawet po uwzględnieniu czynników, które istotnie zwiększają ryzyko tego schorzenia, takich jak stres, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Autorzy badania obliczyli, że osoby maltretowane w dzieciństwie częściej - o 68% - cierpiały na wrzody żołądka niż rówieśnicy, którzy nie mieli takich doświadczeń.
Wyniki te podkreślają rolę zapobiegania przemocy wobec dzieci, a także zwracają uwagę na potrzebę badań przesiewowych wśród dorosłych, którzy w dzieciństwie doświadczali przemocy fizycznej, gdyż są oni szczególnie narażeni na problemy ze zdrowiem. Już wcześniej wykazano, że osoby maltretowane jako dzieci częściej cierpią też na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i na choroby serca, bardzo często zmagają się też z problemami natury psychicznej.