Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Większa ilość błonnika w diecie zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu

dodano: Wtorek, 15 Luty 2011, 12:34:15

Amerykańscy naukowcy wykazali, że spożywanie większych ilości błonnika może zmniejszać ryzyko przedwczesnego zgonu, m.in. z powodu chorób układu krążenia, infekcji i schorzeń oddechowych.






Zgodnie z wynikami 9-letniego badania, osoby spożywające najwięcej błonnika, czyli 29,4 grama dziennie w przypadku mężczyzn i 25,8 grama w przypadku kobiet były o 22% mniej narażone na zgon z różnych przyczyn, w porównaniu z tymi, którzy konsumowali go najmniej (odpowiednio 12,6 oraz 10,8 grama dziennie).






Błonnik pokarmowy jest więc jednym z cennych związków wspierających zdrowie i zapobiegających chorobom. Mimo, że nie jest on w ścisłym tego słowa znaczeniu „składnikiem odżywczym”, to jednak stanowi ważny element naszego sposobu żywienia.






Jest on jadalną częścią wielu produktów roślinnych - owoców, warzyw czy też zbóż. Nie ulega trawieniu, ale ma korzystny wpływ na różne procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie:






- wspomaga perystaltykę jelit

- ułatwia wypróżnianie i zrzucanie zbędnych kilogramów

- pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy we krwi

- redukuje ciśnienie tętnicze

- łagodzi stany zapalne

- usuwa z organizmu różne toksyny






Wymienione zalety błonnika pokarmowego przyczyniają się do spadku ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości, a nawet jak sugerują niektóre badania - niektórych nowotworów.







Amerykanie zaobserwowali, że w grupie osób stosujących dietę bogatą w błonnik, ryzyko zgonu z powodu schorzeń układu krążenia, chorób zakaźnych i oddechowych spadało o 24-56% w przypadku mężczyzn i o 34-59% w przypadku kobiet.






Szczegółowa analiza wykazała dodatkowo, że związek ten dotyczył głównie błonnika pozyskiwanego z produktów pełnoziarnistych, a nie z innych źródeł takich jak owoce czy warzywa. To właśnie jego spożycie było w największym stopniu związane ze spadkiem ryzyka zgonu z wymienionych przyczyn.






Autorzy badania przypominają, że zgodnie z amerykańskimi zaleceniami dietetycznymi na 1000 spożytych kilokalorii powinno przypadać 14 gramów błonnika pochodzącego z owoców, warzyw i produktów z pełnego ziarna. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca konsumpcję 27-40 gramów błonnika każdego dnia.






Jak wykazało badanie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w Polsce w latach 1996-2007 dzienne spożycie błonnika wynosiło niecałe 24 gramy na osobę, a więc mniej niż dolna granica z zaleceń WHO.

986 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.